Yeni Başlayanlar İçin Oyunculuk Eğitimi Alma Rehberi

Kemal Oruç*

IMG_3493​Bir şekilde oyunculuk sizi cezbetmiştir; siz de amatör ya da profesyonel oyuncu olmak için ya da kişisel gelişiminize fayda sağlayacağını düşündüğünüz için oyunculuk eğitimi almaya karar vermişsinizdir.

Bu yazıda istediğiniz oyunculuk eğitimine ulaşmak için hangi yolları izleyeceğinizi ve karşılaşabileceğiniz durumları anlatacağım.

İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Neden oyunculuk eğitimi almak istiyorsunuz? Profesyonel olarak tiyatroda ya da sinemada oyunculuk yapmak için mi? Kişisel gelişiminize katkıda bulunsun diye mi? Sosyalleşmek için mi? Amatör bir ekiple oyun sahnelemek için mi? Oyunculuk okullarına hazırlanmak için mi?

Profesyonel oyunculuk yapmak için alacağınız eğitimin (üniversitede ya da özel bir oyunculuk okulunda) size oyunculuk disiplini kazandırması ve gerekli donanımı sağlayabilmesi gerekir. Seçeceğiniz okulun özelliklerinin (eğitmenler, okulun bulunduğu bölge, eğitim içeriği, ücreti vs.) ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinden emin olun. Diğer bir taraftan sadece sinemada oyunculuk yapmak istiyorsanız, gideceğiniz kurumun sinema oyunculuğu eğitimi veriyor olması gerekir. Oyunculuk temelde aynı olsa da, tiyatro ve sinema gibi iki farklı alanda uygulanması teknik farklılıklar gerektirir. Eğitim içeriğinin istediğiniz alana yönelik olduğundan emin olun.

Oyunculuk eğitiminin kişisel gelişiminize katkıda bulunacağı ve sosyalleşebilmenizi sağlayacağı kesin; ama verilen çalışmaları yerine getirmediğinizde duyacağınız başarısızlık hissi sizi rahatsız edebilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu nedenle oyunculuk atölyesi yerine bir yaratıcı drama atölyesine katılmanızı öneririm. Yaratıcı drama kişisel gelişiminize daha fazla katkı sağlayacaktır, çalışmalar daha keyifli olacaktır ve diğer katılımcılarla etkileşiminiz daha güçlü olacaktır.

Diğer bir taraftan, kurumların çoğu profesyonel/akademik sınıf ya da hobi/kişisel gelişim sınıflarını ayrı ayrı açmaktadır. İhtiyacınıza göre hangi sınıfa katılmanız gerektiğini belirleyin. Duruma göre sizin isteğinizle ya da eğitmenlerin yönlendirmesiyle sınıflar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Amatör olarak oyunculuk yapmak demek, o işten para kazanmadan, gönüllülerden oluşan bir ekiple oyun sahnelemek demektir. Ekipteki bireyler ne kadar donanımlı ve çalışmaya hazır olursa sahnelenecek oyun da o kadar kaliteli olacaktır. Dolayısıyla katılacağınız temel oyunculuk atölyesi size bu donanımı sağlayabilmelidir.

Bütçenizi Belirleyin

Oyunculuk eğitimleri ücretsiz ya da ücretli olabilir. Bir bütçeniz yoksa ücretsiz eğitim veren özel kurumlara ya da kamu kurumlarına, amatör tiyatrolara ya da okul tiyatrosuna başvurmanızı tavsiye ederim. Ayrıca ücretli eğitim veren kurumların açtığı burs sınavlarına katılabilir, tam burs alırsanız, ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Öğrenci kulüpleri ve bazı dernekler aylık 20-30 TL kadar bir eğitim alabilir. Belediye ya da halk eğitim merkezi gibi kamu kurumlarının eğitim için ücret talep etmesini ise doğru bulmuyorum. Bu o kurumların zorunlu hizmeti olmak zorundadır. Belediyenizden talep edin!

Kişisel gelişim için oyunculuk eğitimi almak istiyorsanız, yüksek ücretli eğitimlerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Böyle bir eğitim için aylık 150-250 TL kadar ödemeniz normaldir.

Bir bütçeniz varsa ve profesyonel eğitim almak istiyorsanız gideceğiniz kurumun taleplerinizi karşılayabileceğinden emin olun. Özel eğitim kurumları (şirketler) ayda 2000 TL’ye kadar sizden ücret talep edebilir. Kurumun yüksek ücretli olmasının sebebi eğitim içeriği değil de, yoğunluğu sebebiyle eğitime bir türlü gelemeyecek olan, ünlü dizi oyuncularının eğitim kadrosunda yer alması olabilir. Dikkat edin! Çok daha uygun fiyata (Örneğin aylık 300 TL), donanımlı eğitmenlerin bulunduğu profesyonel eğitim kurumları bulabilirsiniz.

9H8Y7767

Devlet konservatuvarlarında ya da devlet üniversitelerinde artık harç verilmiyor. Özel üniversiteler ise sizden yıllık 20.000-50.000 TL arası bir ücret talep edebilir. Genellikle başvuran herkese %50 burs verirler.

Oyunculuk Eğitimi Nerede Alınır ve Nasıl Başvurulur?

 • Üniversite bünyesinde bulunan konservatuvarda ya da oyunculuk bölümünde;

 
Üniversite bünyesindeki konservatuvar ya da Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı oyunculuk bölümünde eğitim almak için üniversite giriş sınavında barajı geçmeniz ve daha sonra yetenek sınavında başarılı olmanız gerekir. Üniversiteler her yıl web sitelerinde yetenek sınavı tarihlerini ve koşulları yayımlar.
 
Üniversite bünyesinde bulunan bir oyunculuk okuluna hazırlanma sürecini detaylı bir şekilde öğrenmek için www.kemaloruc.net adresinde bulunan “Yeni Başlayanlar İçin Oyunculuk Okullarına Hazırlık Rehberi” adlı yazımı okuyabilirsiniz.
 

 • Özel eğitim kurumları (şirketler), özel tiyatrolar, vakıflar, dernekler, sanat merkezleri, belediye gibi kamu kurumları ya da halk eğitim merkezleri bünyesinde;


Elbette gönül ister ki herkes üniversite düzeyinde oyunculuk eğitimi alsın ve iyi oyunculuk yapsın. Fakat günümüz koşullarında üniversitelerin çoğunda oyunculuk bölümü olmasına ve bölümlerin her yıl yüzlerce mezun vermesine rağmen çok azı oyunculuk yapmakta/yapabilmektedir. Dört yıllık oyunculuk eğitiminin uzun süre alması ve sonucunun düşük verimli olması daha kısa süreli alternatif oyunculuk eğitimlerinin ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Bu kurumlarda uzun süreli oyunculuk okulları ya da birkaç ay süren oyunculuk atölyeleri yapılır. Halk eğitim merkezlerinde MEB onaylı oyunculuk eğitimi verilir ve bu eğitimler oyuncu yerine oyunculuk eğitmeni yetiştirmek için yapılabilmektedir. İçeriğini ve eğitmenlerin kimler olduğunu iyi araştırın. Zira zorunlu ve ücretsiz çalıştırılan eğitmenlerin bulunduğu bir halk eğitim merkezi size pek bir şey vermeyebilir. Diğer bir taraftan iyi eğitmenlere de denk gelebilirsiniz.

IMG_2258

​Her kurum web sitesinde, sosyal medyada, TV’de ya da afiş, el ilanı yoluyla duyurularını yapmaktadır. Özellikle web sitedeki eğitim detaylarını incelemeniz ve sonra verilen iletişim bilgileri yoluyla kuruma ulaşmanız gerekir.

Şirketler genellikle sözleşme yaparlar. Örneğin sekiz aylık bir eğitim almak için sözleşme yaptığınızda eğitim almayı bıraksanız bile sekiz aylık ücretin tamamını ödemek zorunda kalırsınız.

 • Üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinde ya da öğrenci kulüplerinde;  


Üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri (SEM) herkese açık eğitimler düzenlemektedir. Bu eğitimler ücretlidir ve sadece yeterli katılım sağlandığında başlar. Her üniversite web sitesinde bu eğitimlerin duyurusunu yapar.

Üniversite kulüplerindeki eğitimler ücretsizdir ya da eğitim giderlerini karşılamak için küçük aidatlar alınır. Eğitim veren kişiler genellikle aynı kulüp bünyesinde yetişmiş olan aynı üniversitenin üst sınıflarda olan insanlardır. Nadiren bu kulüplerde profesyonel eğitmenler de eğitim vermektedir. Çoğunlukla kolektif eğitimler/çalışmalar sonunda bir oyun sahnelenir.

Her kulüp sezon başında bir stant açarak ya da afiş, el ilanı yoluyla tanıtımlarını yapar, üye toplar ve üyelerle birlikte eğitim çalışmaları yapar.

 • Okul tiyatrosu bünyesinde;


Genellikle ilkokuldan üniversiteye kadar her dönemde tiyatro kulüpleri ya da okul tiyatrosu vardır. Tecrübeli öğretmenler, öğrenciler ya da profesyonel bir eğitmen eşliğinde kısa süreli eğitimler düzenlenir ve sonra oyun çalışılır.

Duyurular sınıflarda ya da ilgili panolarda yapılır. Genellikle seçme yapılır.

 • Bir amatör tiyatro bünyesinde;


Mahallede, köyde, okulda, fabrikada ya da plazada vs. kurulan amatör tiyatrolar her yıl kolektif atölye çalışmalarından sonra kolektif çalışmalar yaparak oyun sahneler.

Panolarda ilanlarını görebilirsiniz ya da en yakın sahnede denk gelebilir ve onlara katılmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Genellikle kapıları düzenli çalışmalar yapabilecek herkese açıktır.

 • Özel ders;


Profesyonel bir oyunculuk eğitmeninden özel ders alabilirsiniz. Ama bunun maliyeti oldukça yüksek olabilir. Eğitim almak istediğiniz kişiye bizzat ulaşıp özel eğitim almak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Bunların dışında eğitiminize katkı sağlayacak kısa süreli ücretli/ücretsiz workshoplar, paneller, söyleşiler, oyunculuk kampları yapılır. Bunların duyurusunu yapan sosyal medya hesapları ya da web siteler vardır.

Eğitim alacağınız kurumun resmiyetine dikkat edin. Bir üniversite bünyesindeki kulübün bile resmiyeti vardır. Korsan eğitim kurumları sizi aldattığında verdiğiniz ücreti ya da talep ettiğiniz eğitimi alamayabilir; paranızı ve zamanınızı kaybedebilirsiniz. Ayrıca kurumun resmi olması eğitim sonunda alacağınız belgenin resmiyetini de belirler.

 

IMG_1845Kolektif bir atölye her yerde yapılabilir; ama bir ücret ödeyip gittiğiniz eğitim kurumunda eğitim alanının yeterli donanıma sahip olması gerekir. Bir apartman dairesinde alacağınız eğitimle “eğitim için” yeterli donanıma sahip (ışıkları, yer döşemesi, dekor parçaları, aksesuarları, oturma alanı, yeterli genişliği vs. olan) bir stüdyoda ya da sahnede alacağınız eğitimin kalitesi farklı çok olacaktır.

Kayıt olmadan önce eğitim ortamını görmenizi, varsa örnek derslere katılmanızı tavsiye ederim.

Kimler Eğitim Veriyor?

En önemli konulardan biri budur! Eğitim veren eğitmen gerçekten eğitmen mi?

İyi bir oyuncunun iyi bir eğitmen olabileceğini sakın düşünmeyin. Olmayabilir de! Oyunculuk ve eğitmenlik birbirinden ayrı iki alan; yapmak ve öğretmek birbirinden ayrı işlerdir. Bir kişinin eğitmen olabilmesi için elbette tiyatro pedagojisi alması gerekir. Maalesef ülkemizde böyle bir eğitim söz konusu olmadığı için oyunculuk bölümü mezunları eğitmenlik yapmaktadır. Oyunculuk bölümlerinde eğitim formasyonu verilmediğine göre bu formasyonu kişinin ayrıca alması gerekir. Diğer bir taraftan, eğitim fakültesinde ünvanlı öğretim görevlisi olup çok kötü öğretmen olanları da gördüm. Bu durumda şu kişiler eğitim verebilir diyebiliriz:

 • Oyunculuk okullarından birini tamamlamış ve eğitim formasyonu almış kişiler,
 • Oyunculuk alanında alaylı olarak yetişmiş, kendini alanda kanıtlamış ve eğitim formasyonu almış kişiler,
 • Oyunculuk bölümünü tamamlamış ya da alaylı olarak yetişmiş ve eğitmenlik konusunda kendini eğitmiş kişiler.


Her koşulda kişinin alan bilgisini ve pratiğini iyi bilmesi ve eğitimini almış olsa bile kendini eğitmen olarak yetiştirmiş olması gerekir. Eğitmenin bir eğitim yöntemi olması önemlidir ve kişiye göre bu yöntemini esnetebilmesi önemlidir. Çünkü özellikle sanat eğitimi dikteyle yapılamaz. Yöntem her bireyin ayrı ayrı gelişimini sağlayacak şekilde gerçekleştirilmelidir.

Eğitim almak istediğiniz kurumdaki eğitmenlerin eğitimini, ne kadar süredir eğitmenlik yaptığını, oyunculuk üzerine üretimlerini; özellikle kitap, makale, söyleşi ya da anlatıma dayalı ürünlerinin olup olmadığını araştırın. Eğitmenliği seven insan, sahip olduğu bilgileri bulduğu her alanda paylaşmayı sever. Oyunculuk bölümünden yeni mezun olan birisi, kısa süreli eğitim alıp alanda yeni olan birisi, iki gösteriye çıkıp eğitmenliğe heves eden birisi size yardımcı olamayacaktır.

Önemli bir konu da eğitmenin derslere düzenli katılıp katılmadığıdır. Özellikle dizi/sinema alanında çalışan, yoğun turne programı olan ya da birçok kurumda aynı anda eğitim veren eğitmenler dersleri aksatabilmektedir.

Ayrıca eğitim veren kişilerin öğrencilere karşı tutumu da önemlidir. Bunu kurumda daha önce eğitim almış olan öğrencilerden öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde yaşlanan oyunculara eğitmenlik yaptırmak neredeyse bir gelenek halini almaya başladı. Bir eğitmen derste sürekli anılarını anlatmaya başladıysa bir müfredatı yok demektir. Elbette anı, örnek olay vs. eğitimde yeri olan önemli unsurlardır. Fakat bunlar kuramsal ve pratik eğitime destek  için kullanılır; temel eğitim unsuru olarak kullanılmaz.

Teorik derslerde anlatım bir yöntem olarak kullanılır; ama uygulama derslerinde sürekli anlatan bir eğitmen ve oturduğu yerde dinleyen öğrenciler varsa bir sorun var demektir. Özellikle oyunculuk dersleri öğrenci merkezli ve eyleme dayalı olmalıdır.

Eğitim İçeriği

Eğitim alacağınız kurumda ders müfredatı olup olmadığı çok önemlidir. Bir eğitmen eğitim sürecini planlamayı bilmelidir. Örneğin sekiz aylık bir eğitimin tümünü içeren, günlük, haftalık, aylık planları içeren bir müfredat olmalıdır.

IMG_2215Her derste rastgele bir şeyler yapan eğitmenin dersleriyle, tüm süreci planlamış, amaçları, hedefleri olan bir eğitmenin derslerinin kalitesinin aynı olmayacağı kesindir.

Diğer bir taraftan eğitimde süreklilik önemlidir. Eğitmenlerin sürekli derse girmesi ve her öğrencinin gelişimini takip etmesi ve eğitim planlarını buna göre şekillendirmesi önemlidir. Dolayısıyla her hafta değişen eğitmenlerin olduğu kurumlarda mutlaka sabit eğitmenlerin de olması gerektiğini hatırlatmak isterim.

Bir özel eğitim kurumundaki eğitimin içeriğinde şu temel dersler olabilir:

 • Oyunculuk,
 • Diksiyon,
 • Tiyatro/Sanat Tarihi,
 • Oyun Çözümleme,
 • Jimnastik/Hareket/Dans/Performans,
 • Şan
 • Yaratıcı Drama (Oyunculuk eğitimine yönelik).

Oyunculuk dersi temel eğitimden sonra tiyatro ve sinema oyunculuğu olarak ayrıca alanlara ayrılabilir. Her dersin hem teorik hem de pratik olarak yeterli sürede verilmesi gerekir. Bazı dersler birleştirilmiş olabilir. Eskrim gibi dersleri farklı kurumlardan alabilirsiniz.

Eğitim sonunda ek olarak oyun sahnelenmesi eğitimi destekleyici, önemli bir unsurdur. Bunun için yeterli sürenin olması, her öğrencinin ve eğitmenin bu sürede bütün çalışmalara katılması önemlidir. Aksi takdirde oyun sahneleme bir hevesten öteye gitmeyecektir.


Uyarılar

 • Bir kurum size ücretli ya da ücretsiz eğitim verdiğinde karşılıklı anlaşma yapmışsınız demektir. Baştaki anlaşma kurumu ve içeriğini kabul ettiğiniz anlamına gelir. Size vaat edileni sonuna kadar almak sizin hakkınızdır. Vaat edilmemiş olanı ise istemeniz doğru olmaz. Elbette süreçte iyileştirmeye yönelik her çaba her iki taraf için de yararlı olacaktır.
 • Bir eğitimin pahalı olması onun kaliteli olduğu anlamına gelmez. Önemli olan içeriktir. Düşük bütçeye uygun iyi kurum, iyi eğitmen, iyi müfredat size çok daha faydalı olabilir.
 • Bütçeniz yoksa ve kurum burslu öğrenci almaya uygun değilse ısrar etmeyin. “Tiyatro eğitimi neden ücretsiz değil ki?” düşüncesini aklınızdan çıkarın. Türkiye’de tiyatro yapıyor olmanın koşulları zaten ağır. Tiyatro eğitimi veren insanların da kiraları, faturaları, mutfak masrafları vs. olduğunu unutmayın. Bu durumda ya ücretsiz eğitimlere yönelin ya da istediğiniz eğitimi alabilmek için bir iş bulup çalışmaya başlayın. Kendine emek vermeyene kimse emek vermek zorunda değil.
 • Kurumda bir eğitmen size dünya görüşünü zorla dayatmaya çalışıyorsa oradan uzaklaşın. Eğitimin temel amacı dünya görüşü sunmak değildir; eğitmen eğitim sürecinde bu konuda iyi bir model olabiliyorsa katılımcı zaten onun dünya görüşünü benimseyecektir. Bu konuda herkes birbirine saygı duymak zorundadır.
 • Eğer eğitmen derslere gelmiyorsa ve sürekli onun yerine asistanı derslere giriyorsa size haksızlık yapılıyor demektir.
 • Kurumda “Burada on ay eğitim alıp oyuncu olacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Ben dört yıl eğitim aldım da oyuncu oldum.” diyen bir ünlü eğitmen varsa, ona “Öyleyse neden bir ton paramızı alıp bize on ay eğitim veriyorsunuz?” demeniz yerinde olacaktır. On aylık bir eğitimin müfredatı, hedefi, amacı vardır. İyi bir eğitmen bu sürecin gerçekliğini bilir ve on ayda verilebilecek donanımı öğrenciye en iyi şekilde sağlamaya çalışır; elbette eğitmense!
 • “Biz seyirci yetiştiriyoruz.” diyen kurumdan uzak durun. Seyirci yetiştirmek isteyenler “Seyircilik Atölyesi” açsın.
 • Eğitmen size karşı sabırlı değilse, sizi aşağılıyorsa ya da çalışmanızla ilgilenmiyorsa onu uyarın ve bu durum devam ediyorsa kurumdan uzaklaşın.
 • Kurumda ayrımcılık (cinsiyet, ırk, sınıf vs.) varsa hemen o kurumdan uzaklaşın!
 • Kurumdan uzaklaşmanıza neden olan kurumun işleyişi, eğitmenin yukarıda anlatılan olumsuz tavırları vs. ise sözleşme imzalamış olsanız bile ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Derhal yetkili merciye şikayette bulunun ve hakkınızı savunun.
 • Siz devamsızlık yapıyor, çalışmalarınızı yerine getirmiyor ve yukarıda belirtilen olumsuz tavırları sergiliyorsanız eğitim kurumundan uzaklaştırılabileceğinizi ve sözleşme gereği belirtilen ücretin tamamını ödeyebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.
 • Eğitim sonunda alacağınız belgenin kağıt olarak pek bir değeri olmayacağını bilmenizi isterim. Öyle olsa elinde oyunculuk bölümü diploması ya da sertifika olan herkes oyunculuk yapabilirdi. Sahnede ya da kamera önünde ya oynarsınız ya da oynayamazsınız; işte bütün mesele budur.
 • Bazı kurumlar sizi oyun kadrosuna ya da oyunculuk ajansına alabilir. Bu herkes için geçerli değildir. Bunu eğitim sürecindeki disiplinli ve doğru çalışmalarınız belirler.

ATEE0506

 

Son olarak şunu söylemekte yarar var: Oyunculuk öğretilemez. Ancak eğitim aldığınız kurum ya da kişi sizin oyunculuğunuzu keşfetmek için rehberliğinizi yapar. İyi bir kurum sizin motivasyonunuzu sağlar, size öğrenme ortamı sağlar, doğru yöntemlere ulaşmanız için yol gösterir; siz de oyunculuğun nasıl yapılacağını keşfedersiniz. Siz kendinizi eğitmediğiniz sürece size on yıl da eğitim verseler oyunculuk yapamayacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

Yaşamdan kopuk eğitim olmaz. Mutlaka bolca gözlem yapın, oyun izleyin, kitap okuyun ve sürekli kendinizi daha iyi tanımaya çalışın. Bedeninizi, nasıl nefes aldığınızı, sesinizi, düşüncenizi, hayallerinizi, birikiminizi sizden daha iyi bilen yok. Kendi eğitmeniniz olun; bütün çalışmalarınızı düzenli yapıp eğitim ortamının ve danışmanlığınızı yapan eğitmenin sizi geliştirmesine izin verin. Aynı şekilde eğitim ortamını geliştirmeye çalışın.

Bu iş akıntıya karşı kürek çekmek gibidir. Ne kadar doğru çalışırsanız o kadar gelişirsiniz. Çalışmayı bırakırsanız gerileyeceğinizi unutmayın.

İyi dersler!

 
*Tiyatro Eğitim Derneği Başkanı
http://www.kemaloruc.net
03.10.2017

Bu yazı Önsöz Dergisi’nin 37. sayısında yayımlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s