Kemal Başar’la “Türkiye’de Tiyatronun ve Tiyatro Eğitiminin Durumu” Üzerine…

IMG_3493Yönetmen, oyuncu, eğitmen Kemal Başar… Hem Türkiye’de hem de yurt dışında pek çok oyun yönetmiş olan başarılı bir yönetmen. Çevirdiği altı önemli oyun var. Bu sıralar sanat yönetmenliğini de yaptığı Tiyatro Keyfi’nde oyunlar sahneliyor. Yönettiği Shakespeare’in Bütün Eserleri, Romeo & Juliet, Cahide Sonku Müzikali ve rol aldığı Öykülerden Oyunlar bu sezon sahnelenen olan oyunları…

Kemal Başar’la ülkemizde tiyatronun ve özellikle tiyatro eğitiminin içinde bulunduğu durum üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Keyifli okumalar dilerim.


Kemal Oruç


​“Oyunculuk dünyanın en zor mesleklerinden biridir.” derler. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Resim
Ben herkesin oyuncu olabileceğine inanıyorum. Oyunculuk öyle dünyanın en zor şeyi falan değil. Ülkenin tamamına bakmak lazım. Bizde birçok şey şekil, kalıp… Öğretiler asla sorgulanmaz, dogmalar sorgulanmaz. Bizim doğu toplumu olmamızdan da kaynaklanan bir şey bu. Belli cümleler kabul edilir. Mesela oyunculuk dünyanın en zor şeyi kabul edilir. “Bir maden işçiliği, bir oyunculuk…” Maden işçiliğiyle kıyaslanamaz oyunculuk. “Burası bizim mabedimizdir.” denir. Niye mabedimiz olsun ki? Orası bizim işyerimiz. Elbette oyunculuk zor bir iştir; ama dünyanın en zor işi değildir. Ben otuz senedir oyunculuk yapıyorum, yirmi senedir yönetmenlik yapıyorum. Kendime ayırabileceğim çok zamanım kalıyor bir kere. Bedenen inanılmaz yorulmuyorum. Bu cümleler bana ayrıca itici de geliyor. Bunlar kendilerine artı değer katmak ve kendilerini diğer meslek gruplarından üstün görmek için kimi tiyatrocuların uydurduğu ve kitlelere inandırmaya çalıştığı ve tabi inandırdığı cümleler. Tabi hocası öğrencisine söylemiş, o da gitmiş kendi öğrencisine söylemiş ve bu aptal cümleler kuşaktan kuşağa aktarılmış. Oysa halk bunları yemiyor. Kasaba girip diksiyon kurallarına göre “Bana yarım kilo kıyma verin.” desem, kasaba ne kıymanın kı’sını doğru söylediysem? O herkesten aynı parayı alır. Elbette her meslek kutsaldır. Ama mühendisin işi kutsal değil mi? Doktorun işi kutsal değil mi? Doktorlukla kıyaslamam bile tiyatroculuğu. Çok daha değerli meslekler var. Bu benim mesleğimin de çok değerli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Sadece tiyatrocuların değil, herkesin insan olarak haddini bilmesi gerekir.

Oyunculukta yetenek nedir?

Yetenekten ziyade ben oyunculukta zekayı tercih ederim. Zeka yetenekten daha önemlidir. Gördüğünü algılayabilmek, iyiyi, kötüyü seçebilmek çok önemlidir. İnsan buna ne kadar erken yaşta ulaşırsa hayatın her dalında kendine faydası olacaktır.

Neredeyse her üniversitenin bir oyunculuk bölümü var. Bu oyunculuk bölümlerine girişte yetenek sınavı yapıyorlar. Bu sınavlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yetenek değerlendirmek çok göreceli bir şey. Bir oyun izlediğinizde bile, ikimiz birlikte izleriz bir oyunu, birimiz çok beğeniriz, diğerimiz hiç beğenmeyiz. Çünkü yetenek değerlendirmede bizim yetiştiriliş tarzımız, geldiğimiz yer, ailemiz, sosyal konumumuz, cebimizdeki para, zevklerimizin gelişip gelişmediği, felsefi derinliğimiz, sosyoloji hakkındaki bilgilerimiz, bunların hepsi etkendir. Ben aynı oyunu çok beğenirim; başka bir kafayla izlediğimde hiç beğenmeyebilirim de. Her şey çok görecelidir. Bu görecelilik içinde, yetenek sınavlarında da, kriterler bir öğrenci seçmek için yetersiz. Öğrencinin Hamlet oynamasına gerek yok. Onunla dünya hakkında, estetik hakkında, pek çok konuda konuşabilirsiniz. Oyunculuk öğretilmez zaten. Oyunculuğu kişi kendi bulur. Çocuğa bir komedi bir de trajedi parçası hazırla, bir de doğaçlama yap, deniyor. Böyle oyuncu seçilmez. Fiziksel özellikler çok önemlidir. Açıklığı önemlidir. Sahne üstündeki arsızlığa yatkınlığı önemlidir. Kendini ne kadar çabuk ve kolay ifade edebildiği önemlidir. Kabul edilebilir bir Türkçeyle konuşabilmesi önemlidir. Bundan sonrası keyfe kalmıştır. Hangi birini alsanız bu insanların arasından her birini o seviyede oyuncu yapabilirsiniz. Bu sebeple öğrencinin seçim şekli bana Türkiye’nin kendi gibi geliyor. Bozuk.

Bunun Avrupa’da farklı örnekleri var mı?

Resim

Konservatif eğitim denen şey Rusya’da kaldı. Dünyada böyle bir şey yok artık. Büyük eğitmenlerin öğrenci kabul etmesi, öğrencinin de bu büyük eğitmeni kabul etmesi gerekir. Tabi onun büyüklüğü ancak elli yıl sonra belli olur. Kimisi reklamla, tanıtımla, büyük bir dolduruşla büyük kabul ettirilir. Pek çok uluslararası isim var: Stella Adler, Eric Morris, ondan önce de Grotowski yaşadığı dönemin Stella Adler’iydi. Bunların hepsi Stanislavski’den beslenir. Ama hepsi de röportajlarının bir köşesinde, çok zorlarsanız, Stanislavski’nin adını belki kullanır. Her biri de kendi metotlarını ürettiği numarasını yapar. Oysa oyunculukta her şey döner dolaşır Stanislavski’ye dayanır dünyada. Bizde çok fazla örneği yok. Bir iki isim var. Tuttururlar, dönemleri içinde para kazanırlar. Kimi de çırpınır, canı çıkar öğrenci için…

Tiyatro Keyfi’nde oyuncu seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Ben yetmişin üzerinde oyun yönettim. Avrupa’da birçok müzikal yönettim. Shakespeare oyunları yönettim. Burada da aynı. Şimdi kendi kozama kapandım. Çeşitli çirkinlikleri sürekli gördüğüm için Tiyatro Keyfi dışında oyun yönetmiyorum. İlkeli davranmaya çalışıyorum. Ve evet, başarıya endeksliyim. Çünkü bir özel tiyatronun üst üste iki başarısız oyun yapması demek tiyatronun kapısına kilit vurmak demek, Türkiye’nin bugünkü şartlarında. Onun için iyi oyuncularla çalışmak zorundayım. Torpil yapamıyorum. Belki ödenekli tiyatroda yönetici olsam rahatlatacağım dostları. Ama kendi tiyatromda yapamıyorum ve iyilerle çalışıyorum.

Kapitalizmin bu kadar baskın olduğu bir dönemde tanıtımın, reklamın, medya desteğinin, ilişkilerin işin kendisinden daha değerli olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bu sanat için şanssız bir dönem. Kıymeti kendinden menkul, İngiltere’de, Amerika’da Stella Adler’den, Eric Morris’ten bir aylık eğitim alıp da Türkiye’ye dönen arkadaşları biz oyunlarımıza seçmiyoruz. İyi olmadıkları için. Sıfır noktasında bir insan çok daha iyidir bence.

Türkiye’deki oyunculuk eğitimleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çocukları okulda bozuyorlar. Bizde, kurulduğundan beri, konservatuvarlarda oyunculuk eğitimi taklit üzerine kurulu. Daha en başında kız öğrenci olmadığı için Musiki Muallim Cemiyeti’nde eğitim alan kadınları, Macide Tanır gibi mesela, zorunlu olarak tiyatro bölümüne aldılar. Erkek öğrencilerin oraya nasıl girdikleri ise inanılmaz hikayelerle anlatılıyor. İş böyle olunca, bizde bir yöntem oluşmamış. Modern sanat, modern tiyatro diye bir şey yok. Şair Evlenmesi, köy seyirlik oyunları, ortaoyunu vs. bunlar artık çok ham şeyler. Böyle olunca birbirlerine yakın olan Rus ve Alman Tiyatrosu’nu Carl Ebert gelip empoze ediyor. Diksiyon konusu ise başlı başına bir problem. Fikret Tartan’ın anılarında okumuştum. Almanlar geliyorlar, bir cihazla bütün Anadolu’yu dolaşıyorlar ve cihaza bütün lehçeleri kaydediyorlar. Sonunda Almanlar İstanbul lehçesinin Türk tiyatro diline uygun olduğuna karar veriyorlar. Bir diksiyon kitabı yazılıyor. Neye göre? Almanların fonetik kuralına göre, İstanbul lehçesi üzerine. Şimdi bana çok garip ve komik gelen diksiyon tarzı hala konservatuvarlarda diksiyon dersinde öğretiliyor. Oysa ki dil kendini yenileyen, gelişen bir olgudur. Sadece Türkçe için değil, her dil için öyledir. Bugün diksiyon eğitiminde iyi para var. Spikerlikle oyunculuk da birbirine karıştırılır. Oysa tamamen zıttır birbirine. Oyunculuk ve spikerlik üzerine kurslar açıp 1941 model Alman usulü diksiyon kurallarını öğretiyorlar. Kaç kuşak geçmiş üzerinden ve dil çok değişmiştir. Bu sebeple seyirci oyunu izlerken “Kim bu yaratıklar?” diyor aşağıdan. DTCF tiyatro profesörü yetiştirir, ama bunların hiçbirinin aklına değişen gelişen, dönüşen dilimizi düşünüp yeni bir diksiyon kitabı yazmak gelmez.

Tek tipçilik ve kalıplaşma üzerine konuşalım…

Resim

Birincisi, oyunculuk eğitiminin en uzunu dokuz aydır, yeter. Çocuk doğurur gibi. Bu sürenin belli riskleri de yok değil. Bizim gibi geri kalmış ülkelerde eğitmen, öğrencisinin ileride meslektaşı olacağını unutur. Höt zöt’le eğitim yapar, sonra öğrencisinin yüzüne bakamaz. Öğrenciyi açmak, onun içindekileri özgürce ortaya çıkarmasına vesile olmak yerine, baskıyla, dikteyle oyunculuk eğitimi olmaz. İkincisi de, konservatuvarı YÖK’e uydurdukları için eğitim dört yıla çıktı. Yoksa üç yıldı. 1941’de Carl Ebert bile üç yıl olmasını istemişti. Tabi bunun sebebi; o dönemde oturma-kalkma, yürüyüş, çatal-bıçak tutma gibi dersler vardı. Ama şimdi bunlara ihtiyaç yok. Yani eğitim süresinin kısaltılması gerekiyor.

Beş-altı kuşak geçmesine rağmen şimdiki hocalar hala sahneye çıkıp bir parça oynarlar ve öğrencilerden de kendilerini taklit etmelerini isterler. En iyi taklit eden tam not alır. Oysa oyunculuk kişinin kendini var etmesidir. İkizler dahil, her insan birbirinden farklıdır. Pek çok parametre var; duygusal açıdan, fiziksel açıdan vs. O zaman insanı, hayatı anlattığımız sahnede neden herkes farklı değil? Herkesin kendi içinde yolculuğa çıkıp kendini bulması gerekir. Deneyimlemesi ve gözlem yapması gerekir; taklit etmek için değil, başka hayatlarla kendini karşılaştırmak için.

Bizde hocalar bunları öğretmek yerine, kolaya kaçar ve bir Hamlet kalıbı gösterir öğrenciye; öğrenci onu taklit edemediği zaman “Hayır,” der, “bir daha, bir daha yap.” Zaten mizansen vermenin kendisi aptallıktır. Öğrencinin, oyuncunun bunu yaratmasıdır doğru olan. Yaratır da.


Bütün geri kalmış ülkelerin müzik, resim, tiyatro vb. bölümlerinde fazla para olmadığı için mesleklerinde az başarılı ya da sıradan olan insanlar eğitmen oluyorlar. Bizim de trajedimiz bu. Başarılı olan ise, televizyondan, dublajdan, sinemadan para kazanıyor, haftada üç oyunu var; enerjisinin dörtte birini okula verebiliyor. İşte bizim okullarımızda bunlar eğitim veriyor.

Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatroları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Devlet Tiyatrosu’nun yaptığı tiyatro, dünya açısından baktığımızda, çöplük gibi kalıyor. Çok geri kalmış.
Konservatifliği kötü muhafazakarlık, tutuculuk gibi düşünmemek lazım. İyi şeyleri muhafaza etmek lazım. Çağdaşlıktan beslenmek lazım. Dünyadan beslenmek lazım. Kendi kültüründen beslenip evrensel olmak lazım; kendi kültürünü unutup diğer ülkelerin tiyatrolarını taklit etmek değil!

Şehir Tiyatroları’nın ortaoyunundan yola çıkan bir üslubu vardır, daha saygındır. Benim kabul etmediğim şey oyuncularının pek çoğunun her oyunda sürekli bir doğaçlama ihtiyacı… Öyle tiyatro olmaz bence. Prömiyer neyse her oyun öyle sergilenmelidir. Kimi oyuncular var Şehir Tiyatroları’nda, diğerleri öyle arkada bekliyor, öndeki şovunu bitirsin diye. Zihni Göktay’ın bir oyunu mesela iki buçuk saat sürer, bir oyunu üç buçuk saat sürer, bir oyunu bir buçuk saat sürer. Ve maalesef bununla övünürler “Vaay, ne tuluat yapıyor!” diye. Kimsenin hakkı yok böyle bir şey yapmaya. Tiyatro bir disiplindir.

Resim

Devlet Tiyatrosu’na dönersek, üslupsuzdur hala. Görevini yerine getirememiştir. Taklitçilik üslup demek değildir. Devlet Tiyatroları’nın uluslararası açılımı da belli bir sistem içinde değildir. Yurt dışında oynadığı oyunlar da turistik geziden öteye gidememiştir. Senelerdir bu böyle olduğu için de halkın parası boş yere harcanıp durur. Devlet Tiyatroları senede yüz yeni oyun yapar. Ama Türkiye’de ben size dört yönetmen adı söyleyeyim, iki-üç tane de yurt dışından gelse, hadi onu bulduk diyelim; doksan oyun nasıl oluyor? Hasbelkader bir şey yapılıyor. Bizim dünya çapında tasarımcılarımız var, bana göre. Dayan tasarımcıya. Tasarımcılar meydanı boş buluyor, yönetmenden ileride çünkü. Dekorlar, demirler inip kalkıyor, hidrolikler çalışıyor, kamyon giriyor, at çıkıyor, bir iki de televizyon ünlüsü sahnede… Geçen gün bir istatistik okudum; korkunç! Türkiye’nin %81’i bir tiyatro oyunu bile izlememiş henüz. Kalan %19’u ise dekoru, hidroliği görünce “Vay be, bir oyun izledim, enfesti.” diyor. Yani onu tiyatro zannediyor. Öz nerede kardeşim? Her büyük sanatçı hiç olduğunu anlar, hiçliğe ve minimalist bir düşünceye doğru gider. Bizde yaş büyüdükçe, tecrübe arttıkça yönetmen bunu olanakların hepsini kullanma becerisi diye değerlendirip daha çok para harcıyor. Oysa o harcanan para halkın parası, devletin değil! Bu sistem maalesef Devlet Tiyatrosu yıkılana kadar devam edecek. TÜSAK falan çıktı, Devlet Tiyatrosu parmak, kol değil, bedenen bakanlığın içinde. Bütün bunlar yönetenlerin, Cüneyt Gökçer’den başlayarak, yalakalığından, yasaları bilmemesinden, makam hırsları olmasından dolayı ortaya çıktı.

Oyunculuk bölümlerindeki eğitmenler ve bölüm başkanları hakkında ne düşünüyorsunuz?

YÖK bölüm başkanı olabilmek için en az doçent olmayı emrediyor. Oyuncudan doçent olmaz. Olursa da Kenan Evren zamanında kalıbına göre bakıp Cüneyt Gökçer’i profesör yapalım, Zeliha Berksoy’u doçent yapalım, Lemi Bilgin de iyi çanta taşıyor, Cüneyt Gökçer tavsiye etti, onu da doçent yapalım derken bir sürü insan kitapsız doçent, profesör oldu o zamanlar. Pek çoğuna bırakın makaleyi, mektup yaz, deseniz içinde bin tane imla hatası bulursunuz. Pek çoğunun yabancı dilleri de yoktur. Bugünküler de tez yazarlar, kitap yazarlar, doçent olurlar, profesör olurlar, sonra da tiyatro bölümlerinin başlarına gelirler. Anlatırlar hep; ama yapmaları gerekir ki dehalarını görelim. Tiyatro yapsınlar da görelim.


Böyle bir ortamda konservatuvarların ve tiyatro okullarının YÖK’e bağlı olması tamamen saçmalık. Ayrılması gerekir. Zaten konservatuvarın dört sene olması tamamen saçmalık. Bu saçmalığın içinde, dostlar alışverişte görsün, düşüncesiyle gençlere bolca zaman kaybettirilir. Herkes bu yanlışların farkında. Ama kimi bu alandan beslendiği için, kimi hayatını bunun üstüne kurduğu için görmezden geliyor.

Çoğu oyunculuk bölümünde okul dışında tiyatro yapmak yasak. Buna ne dersiniz?

Allah kahretsin, diyorum. Tiyatro deneyimleyerek öğrenilir, kıymeti kendinden menkul eğitmeni taklit ederek değil. Temel eğitimin süresi bana göre dokuz aydır. Dokuz aydan sonra yapacak bir şey yok. İşte o dokuz aydan sonra hoca kendini anlatıp durur. Öğrenciyi var etmesi gerekirken kendisini ona kendini empoze etmeye devam eder. İşte tek tipleşme de bundan sonra başlar. Bu sebepledir ki, Türkiye’de iki yüze yakın Yıldız Kenter, dört yüze yakın Cüneyt Gökçer var. Müşfik Kenter de az değil; ondan da yüz tane falan var. En iyi kopya bile kötüdür.

Konservatuvar eğitimi alamayan bir kişinin oyunculukta kendini geliştirmesi için ne yapması gerekir?

Resim

Bir kere kadınlar için kolay. Askerlik yok kadınlara. Erkeklerin çoğu bu dört yıllık okullara bile bile katlanıyorlar. Ben de Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndaydım ve daha üçüncü ayda “Bu ne saçmalık!” demeye başlamıştım.

Türkiye’de birçok ahlaklı eğitmen var. Oyuncu adayları bu eğitmenlerden yöntem öğrenebilir. Oyuncu adayının kendisini istismar etmeyecek eğitmeni bulması gerekir. Ve tekrar söylüyorum, dokuz ay eğitim yeterlidir. İsmi büyük eğitim kurumlarında da konservatuvarda ne yapılırsa o şekilde eğitim verilir. Bunların zamanı da uygun. Oralarda iyi eğitmen bulup eğitim alabilirler. Daha sonra da kendilerini eğitmeye devam ederler.

Sadece tiyatro çalışarak ya da diğer sanat dallarını öğrenerek tiyatrocu olunamaz. Sanatla uğraşan herkesin bunlarla birlikte mutlaka sosyolojiyle, felsefeyle, psikolojiyle ilgilenmesi ve siyasi bir pencereden dünyaya bakabilmesi gerekir. Özellikle yönetmen, tasarımcı ve kompozitör gibi yaratıcı tarafın bunları çok daha fazla özümsemesi gerekir.

Konservatuvardan mezun olanlar artık tiyatro yapmıyor. Dizi ve sinema sektörüne yöneliyorlar. Neden?

Tiyatroda para olmadığından, dizide de çok para olduğu için bütün oyuncular dizi yapmak istiyor. Kimisi bunu saklıyor; “Nefret ediyorum diziden, tiyatro benim hayatım.” diye yalan söylüyor. Herkes dizi oyuncusu olabilir. Bunun için bir eğitime gerek yoktur. Anları herkes oynayabilir. Televizyon güzel insan ister. Bu sebeple oyuncuların mankenlerle yarışıyor olması çok aşağılıkça bir şey. Televizyonda yer almak için güzel ya da enteresan olmanız gerekir. Sektör mankeni ya da manken gibi olanı tercih ediyor.

Bunun için mi artık oyunculuk bölümlerine manken gibi öğrenciler alınıyor?

Ama çeşitlilik gerek. Tiyatroya şişman da lazım.

“Yıldız oyuncu” hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tiyatroda yıldız oyuncu yoktur. Yıldız oyunun kendidir. Eğer bir oyunun içinde yıldız oyuncu olmaya çalışırsanız, oyunu batırırsınız; batan gemiyle birlikte siz de batarsınız. Tiyatroda yıldız olunmaz. Tiyatroda herkesin oyunu ortaya çıkarmak için çalışması gerekir.

Konservatuvar eğitimi şart mı?

Resim

Ne şartı? Hatta olmaması gerekir. Bir öğrenci konservatuvara girdiyse de bozulmadan çıkmaya bakmalı. Ben konservatuvarda bunu dengeledim. Bir zorbanın bende eksilttiği şeyleri bir büyük insanın bana kattığı şeylerle dengeledim. Hatta artıya çıkartabildim. O zorbadan etkilenenlere kıyasla çok daha ileride olduğumuzu görüyorum. Her şeyden öte, insan olabilirsek, paylaşmayı öğreniriz ve sahnede de çok daha fazla başarılı oluruz. Müşfik Kenter bize bunu öğretti.

Oyunculuk deneyimleyerek öğrenilir. Ben hayatımda çok fazla hata yaptım ve bu hatalar da benim tiyatro yaşantıma çok fayda sağladı. Yapamadıkça insan yapmak ister, tutku artar, daha çok bilmek ve görmek ister. Sanatta öğrencilik hiç bitmez.

Oyuncu adaylarına üç kitap önerir misiniz?

Aziz Çalışlar’ın derlediği Çehov ve Moskova Sanat Tiyatrosu, Zehra İpşiroğlu’nun Sanatta Devrim ve Şevket Süreyya Aydemir’in Suyu Arayan Adam kitaplarını okumalarını öneririm. Bunlar benim başucu kitaplarımdır.

Teşekkür ederiz.

Resim

 

İLETİŞİM

Ofis:
Asmalımescit Mah. Kallavi Sok. Ecehan, Kat 2, Beyoğlu, İstanbul

Atölye:
Sıraselviler Cad. Akarsu Sok. 48/2, Cihangir, İstanbul

Sahne:
Hocazade Sok. 20/B, Taksim, İstanbul

Sanat Yönetmeni: Kemal Başar
kemalbasar@tiyatrokeyfi.com.tr

Web:
​www.tiyatrokeyfi.com.tr

E-posta:
bilgi@tiyatrokeyfi.com.tr
 
Telefon:
0538 272 23 79

Tiyatro Eğitim Derneği Söyleşileri 

Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2015

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s