325 TL’lik Opera… Ödenekli Tiyatrolar… Beyaz Değil…

IMG_3493Kemal Oruç*

325 TL’lik Opera
Brecht’in tiyatrosu Berliner Ensemble, Zorlu AVM’nin sahnesinde “Üç Kuruşluk Opera”yı sahneleyecek. Bilet fiyatı, zengin olup oyunu en önden izleyecekler için 1. kategori: 325 TL, maaşından kesip köşeye koyduğu parayla en arkadan izleyecekler için 5. kategori: 101 TL. Paranıza göre kategorilendiriliyorsunuz; ya merkezdesiniz ya da merkezin çok dışında… Öğrenci bileti ise 39,5 TL. Öğrenci biletlerinde kategori bile belli değil, yani öğrencileri en arkaya atacaklar. Ayrıca bilet satış sitesinde öğrenci bileti alınamıyor.


Devlet sahneleri neden kapattı? Kapitalistler AVM’lere sahne kurup Brecht’i 325 TL’ye satsın diye! Sahnelerimizi bir bir kapatıp insanları bu çok pahalı AVM sahnelerine mahkum ettiler. Peki kimler izleyebilecek bu oyunları? Asgari ücretliler izleyebilecek mi mesela?

Her şeyden önce, sosyalist Brecht’in tiyatrosunun bir AVM sahnesinde, asgari ücretin üçte biri fiyatına oyun sahneleyecek olması ironik değil mi? Tıpkı komünist şairlerin kitaplarının bankalar tarafından basılması gibi…

Peki buna kim sebep oluyor? Aileleri mi? Mirasçıları mı? Kim? Kim satıyor onların onurunu, hatırasını, mücadelesini?
Resim
Biz, kapitalistlere ve onlara yem olan mirasçılara inat, Brecht’in ve komünist şairlerin mücadelelerini sürdüreceğiz!

Biliyoruz ki; sosyalist Brecht’in oyunu “Üç Kuruşluk Opera”;
Zorlu AVM’de satılacak olan ise “325 TL’lik Opera”dır!

Biliyoruz ki; şiir bankaların sattığı kitaplarda değil;
sahaflarda emek kokan kitaplarda ve sokakta güzel.

Ayrıca 325 TL’ye hem Alternatif Tiyatrolarda en az on harika oyun izleyebilirsiniz hem de gerçekten mücadele eden bu tiyatrolara destek olabilirsiniz. Seçim sizin!

Resim

Süha Uygur
Şehir Tiyatroları’nın yeni Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur… Nejat Uygur’un pek bilinmeyen oğlu; meşhur Süheyl Uygur’un ikizi… Yıllarca Uygur Sanat Tiyatrosu’nda yöneticilik/yapımcılık yapmış, “Kodum mu Oturturum”, “Şeyini Şey Ettiğimin Şeyi” gibi oyunlar yönetmiş… Şimdiye dek Şehir Tiyatroları’yla hiç ilişkisi olmamış.

Tiyatro Dergisi’ne verdiği röportajda şunları söylüyor:

“Olaya çok vakıf değilim aslında, çok yüzeysel söylüyorum bunları.”
“…çok yabancı olduğum bir kurum; işleyişe yabancıyım.”
“…yüzeysel, kulak dolması bildiğim konulara iyice hakim olarak…”
“…içeriye girince sorun nerede bunların hepsine şu an için uzağım.”
“Ben şu an ne söylesem yanlış olur. Önce olaylara tam anlamıyla vakıf olmam gerek.”
“Öncelikle bunu iyice öğrenmem, değerlendirmem lazım…”
“…HİSSİYATIM VE İNANCIM BU SORUNLARIN ÇÖZÜLECEĞİ…”
“TEK İNANCIM ŞU; BU SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ.”
“…BENİ DEĞERLENDİRMELERİ, BU İŞİ YAPABİLECEĞİME İNANMALARI.”

Bu sözlere yorum yapmaya gerek yok. Eleştirisi içinde…

AKP atamasıyla gelen Süha Uygur’u yandaş medya da öve öve bitiremiyor. Yandaş medya bu kadar övüyorsa durup bir düşünmek gerek ne döndüğünü!

Süha Uygur diyor ki “Ben siyaset adamı değilim. Benim tek amacım tiyatro yapmak. Diğer kavgalar beni enterese etmiyor.” Oysa bürokratların kıskacında olan İstanbul Şehir Tiyatroları’nın başına kurumu çok iyi tanıyan ve siyasetten anlayan bir sanatçının gelmesi şart! Şehir Tiyatroları’nın başına geçecek olan kişinin sanatçıların ve halkın sözünü temsil etmesi gerekir; iktidarın değil! Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni’ni bizzat Şehir Tiyatroları’ndaki emekçiler seçmelidir.

Süha Uygur, kendi tiyatrosunda “Kodum mu Oturturum ve “Şeyini Şey Ettiğimin Şeyi” gibi çok sanatsal(!) oyunlar yönetmeye devam edebilir. Buna da kimsenin itirazı olmaz. Ama hiç bilmediği bir kurumda, yönetemeyeceği bir repertuvarla, zaman doldurmaktan başka bir şey yapamayacaktır. Görünen o ki, iktidar da onu bunun için görevlendirdi.

Resim

Devlet Tiyatroları’ndaki Sosyal Sorumluluk Projesi Değil, Zorunlu Görevdir!

Devlet Tiyatroları web sitesinde “Devlet Tiyatroları’ndan bir sosyal sorumluluk projesi daha: Ankara Devlet Tiyatrosu Görme ve İşitme Engelliler İçin Perdelerini Açacak” diye bir haber paylaşıldı. Haberin devamı şöyle:

“Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye uyarlanan, İspanyol tiyatro, sinema, oyun yazarı ve çevirmen Jordi Galceran Ferrer’i uluslararası bir üne kavuşturan 2003 yılında yazdığı kara komedi türündeki ‘Grönholm Metodu’ adlı oyun, 23 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’te görme ve işitme engelliler için sahnelenecek.”

Ayrıca “Ankara Devlet Tiyatrosu geçtiğimiz sezon Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festival’inde de görme engelli çocuklara yönelik ‘Okuma Tiyatrosu’ projesi ile ‘Gergedanlar Ateş Etmez’ adlı oyunu festival kapsamında sahnelemiş ve Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarının canlı olarak seslendirdiği oyunda zaman zaman yağmur ve rüzgâr efektleri de dâhil edilerek okuma zenginleştirilmişti.” diye de bir yıl önceki aynı amaçlı etkinlik hatırlatılmış.

Yılda bir kez engelliler için etkinlik yapıp buna da ‘sosyal sorumluluk projesi’ demek ve bununla övünmek korkunç değil mi? Devlet olarak engelliler için yaptığınız bu etkinliği ‘sosyal sorumluluk projesi’ diye servis etmeniz ayrımcılık yaptığınızı gösterir.

Engelliler için bu tür etkinlikler yapmak zaten Devlet Tiyatroları’nın zorunlu ‘görevi’dir! Bu görevinizi bütün bölgelerde sürekli yerine getirmek zorundasınız!

Beyaz Hiç de Beyaz Değil!
Şaşkınlıktan ne halt edeceğini bilemeyen ve “Çocuklar öldürülüyor.” sözünü bir anlık boşluğunda alkışlatan kapitalizmin baş şovmenlerinden Beyazıt Öztürk’ü de sahte Twitter hesabıyla devrimci yaptınız ve buna da inandınız ya, daha ne diyeyim? İşi ve çıkarları gereği, Kanal D’nin yaptığı gibi, devlet ağzıyla açıklama yaptı Beyaz… Ve bence hiç de beyaz değil bu adam! Dediğiniz gibi “Beyaz yalnız değil!”; kapitalizm her daim onun yanında! Mücadeleyi şovmen ağzında aramayın a dostlar!

Kapitalist Ali Koç’un ağzında ya da vefat etti diye Mustafa Koç’un ardında ise hiç aramayın!


Kemal Oruç*
Tiyatro Eğitim Derneği Başkanı
22.01.2016

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s