Cezaevi… Tiyatro… Umut ve Özgürlük…

IMG_3493Kemal Oruç*

 1. YAZI (20.01.2008)

Tiyatro kimin içindir? Neden vardır? Yalnızca tiyatro sanatçısı mı tiyatro yapabilir? Bu soruları tiyatroyla ilgilenen herkes binlerce kez kendine sormuştur. Ben de yine bu sorular, sorunlar ve cevaplarla boğuşurken bir gün bir e-posta aldım:

“Merhaba Kemal Bey,

Ümraniye Kapalı Ceza İnfaz kurumunda psikolog olarak çalışmaktayım. Kurumda oluşturmak istediğimiz tiyatro grubuna destek verebilecek birilerini ararken GİBİ YAPANLARA rastladım. Sanırım doğru adresteyim.

Sosyal sorumluluk amacı taşıyan çalışmalarınızı okuyunca iletişme geçmemin faydalı olacağını düşündüm. Psiko- sosyal servis olarak tiyatronun önemli bir rehabilitasyon aracı olduğunu düşünmekteyiz. Ancak bu konuda profesyonellerin yardımına ihtiyacımız var. Eğer

Bize ayırabilecek zamanınız varsa ayrıntıları konuşmak üzere sizlerle yüz yüze görüşmek isteriz. Bu konudaki düşüncelerinizi heyecanla beklemekteyiz.

Öznur İNCEOĞLU
Uzm. Psikolog
Ümraniye E ve T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu”

E- postayı okur okumaz hemen cevap yazdım ve kısa bir süre sonra verilen telefon numaralarından kendilerine ulaşacağımı bildirdim. Yılbaşından hemen sonra Öznur Hanım’ı aradım ve koşulsuz olarak yardımcı olabileceğimi bildirdim. Bu hem Gibi Yapanlar için yeni bir Toplumsal Destek Projesi hem de benim için yepyeni bir tecrübe olacaktı.

Üç yıl boyunca Devlet Tiyatrosu, Şehir Tiyatrosu ve özel tiyatrolara davet gönderilmiş; fakat ya cevap alınamamış ya da ret cevabı verilmiş. Sonunda Şehir Tiyatrosu’ndan gelen iki sanatçı bir süre çalışma yapmış; fakat araya giren yaz mevsimi nedeniyle çalışmalar yarım kalmış ve bir daha devam etmemiş. Bunun dışında birkaç özel yardım da bir, iki çalışmayla sınırlı ve yarım kalmış.

Cezaevi deyince herkeste bir korku oluşmakta; sanatçıları yardımdan alıkoyan da bu korku olsa gerek. Çevremdeki herkes bu korkuları yüzünden bana uyarılarda bulunuyor. Halbuki bir bilseler içeride neler olduğunu…

Cezaevinin Anadolu yakasında ve merkeze uzak olması oraya ulaşmamı biraz zorlaştırmış olsa da sonunda varabildim. Görüş günü olduğu için biraz kalabalıktı. Jandarmalar herkesi tek tek kontrol ediyor. Kapıda misafir olduğumu bildirdim, beni hemen güvenlik odasına aldılar ve beklemeye başladım. İşim gereği, alışmışım, hemen gözlem yapmaya koyuldum. Görüşe gelen tutulu ve hükümlü yakınları kimlik kaydı yapıyor. Göz fotoğrafı çektiriyor; bu göz fotoğrafları turnikelerden geçebilmelerini sağlıyor. Kimi fotoğraf karesinin içine gözünü denk getiremiyor, kimi garip garip sorular soruyor; buna rağmen güvenlikçiler oldukça soğukkanlı, hiç kızmıyor. Bir süre sonra Öznur Hanım geldi; oldukça güler yüzlü karşıladı beni. Kimlik kaydım yapıldı, göz fotoğrafım çekildi. Kayıt bürosundan çıkıp cezaevine girerken, giysiler hariç, üzerimdeki her şeyi girişteki askere emanet ettim. Cezaevinin hemen girişinde x- ray cihazından geçeceğim; cihaz öttü. Sırasıyla botları, montumu, kemerimi çıkardım; bu sefer ötmedi. “Cezaevine girerken soyuldum!” diye bir espri yaptım, güldüler. Kapıda bir grup, yine oldukça, güler yüzle karşıladı beni. İçeri girene kadar her gören “Hoş geldiniz hocam!” dedi. Öyle ya üç yıldır beklenen tiyatro eğitmeni sonunda gelmişti. Gerçekten hoş buldum! Öncelikle yemekhaneye gidilecekti; göz fotoğrafı çektirmeme rağmen, gözümü okumadığı için, turnikeden geçemedim. Sonunda başka birinin gözü sayesinde içeri girebildim. Yemekhanede hükümlüler çalışıyor. Daha ilk gün tabağıma o kadar çok yemek koyuldu ki, o yemek, bana iki gün yeterdi. Savcı bey geldi, tanıştırıldık. Hiçbir karşılık beklemeden daveti kabul etmem ve yardım etmek istemem onu mutlu etmiş. Bana her türlü desteği vereceğini söyledi; sevindim.  Hükümlülerin, topluma yararlı bir şekilde tekrar kazandırılmasında, tiyatronun çok yardımcı olacağından bahsetti. “Parmaklıklar Ardında” adlı diziden söz açıldı ve orada gösterilenlerin, senaryo gereği, abartılarak gösterildiğinden söz etti. Aynı sözleri iki gün sonra müdür beyden de duyacaktım.

12 Eylül darbesini konu alan filmlerde gösterildiği gibi her cezaevini şiddetli, korku içeren bir şekilde bilinçaltımıza yerleştiriyoruz. Ben de cezaevinin nasıl bir yer olduğunu hiç bilmediğim için biraz tereddütlü ve meraklıydım.

Yemekten sonra koğuşların bulunduğu kısma geçmek üzere hareketlendik. Yine önümüze her gelen turnikede bir başkasının gözünden yararlandım. İçeriye doğru ilerledikçe merakım ve üzerimdeki tereddüt artmaya başladı. Demir parmaklıklardan geçip bir üst kata çıktık. Tüm pencerelerde demirler ve tel örgüler var. Her yer tertemiz. Sonra bana derslikleri gösterdiler. Bu dersliklerde tutuklu ve hükümlülere özel dersler veriliyor; resim, ebru sanatı, el sanatları atölyeleri var. Psikolog ve sosyal hizmet uzmanı arkadaşlarla çay içtikten sonra etkinlik salonuna indik. İzinler alındı ve yeni öğrencilerimi beklemeye koyulduk. Onlara mahkum demek içimden gelmiyor. Daha en başından onlar benim için tiyatro yapmak isteyen heveslilerdi. Oldukça heyecanlıydım. Üç metreye beş metre bir sahnesi olan konferans salonunda protokol koltuklarıyla beraber yaklaşık yüz tane koltuk var.

Bu sırada düşünmeye başladım: “Acaba beni cezaevine koysalar ne yapardım?” Sınıfta bile bir ders saati boyunca duramazdım ki! Önceden bu soruyu kendime sorduğumda kitap okumam için ya da yazmam için izin verilmeyeceğini düşünür, korkardım; fakat bu cezaevini tanıdıkça bu düşüncem yok olmaya başladı. Burada tutuklu ve hükümlülerin yararlanması için kocaman bir kütüphane var; istedikleri zaman dilekçeyle istedikleri kitabı alabiliyorlar. Üstelik hükümlüleri topluma yararlı bir şekilde yeniden kazandırmak için özel dersler, sanat atölyeleri var. Ben hükümlü olsam bolca okurdum, yazardım ve en önemlisi tiyatro yapabilmek için canımı bile verirdim.

Sonunda öğrencilerim salona girmeye başladı. Oldukça heyecanlı ve tereddütlüler. Demek ki bunu sadece ben yaşamıyormuşum. On birinin de tek tek elini sıktım. Protokol koltuklarının hemen arkasındaki sıraya oturdular, yüz yüze konuşabilmek için, oturduğum koltuğu hemen onlara doğru çevirdim.

Kendimi tanıttım, kısaca, neler yapacağımızdan bahsettim. Orada olduğum için defalarca teşekkür ettiler. Sohbet sırasında bile anlamıştım; bu şimdiye kadar çalıştığım en istekli grup olacaktı. Nitekim yaptığımız çalışmalarda bunu fazlasıyla gördüm. Bu beni inanılmaz mutlu etti. Sadece bir kişinin sahneye çıkma korkusu vardı, çalışmalara katılıp katılmamakta kararsızdı; ama o bile yaptığımız çalışmalara inanılmaz bir keyifle katılıyor.

Tüm öğrencilerde bir sıkıntı olduğunu hissettim. Sonradan ortak olarak şunu söylediler: “Kadın rolü oynamayız.” Haklılar! Bundan önce kadın rolü oynamaları zorunlu koşulmuş; bu yanlış! Bu durumu şöyle açıkladılar: “Tiyatroyu hala kötü bir iş zanneden o kadar çok kişi var ki koğuşlarda, eğer sahnede kadın olursam, beni koğuşta da kadın yaparlar. İstesek de istemesek de bu böyle.” “Sahnede kadın olmayacaksınız.” dedim. Tutuklu ve hükümlüler tarafından oldukça sevilen, babacan iki gardiyanımızdan biri “Kadın rolüne girerim.” dedi. İkisi psikolog ve biri öğretmen olan üç bayanımız da sahneye çıkabileceklerini söylediler. Bu en önemli sorunu böylece hallettik. Ama tiyatro çalışmalarından önce yapacağımız drama çalışmalarında, seyirci olmadığı için, kadın rolüne de girebileceklerini söyledim. Önce bir şey demediler. Şu açıklamayı yaptım: “Dünyada iki cinsiyet var: kadın ve erkek. Bizim işimiz insanı insana anlatmaksa eğer bunu her iki cinsiyetin bakış açısıyla da yapmak zorundayız. Şahsen ben annemi, sevdiğim kadını, Nene Hatun’u oynamaktan; onların duygularını, düşüncelerini buraya taşımaktan büyük onur duyarım, onlar kadın değil mi?” dedim. Hepsi de “Haklısınız, biz böyle düşünmemiştik.” dediler.

“Tiyatro her nerede ve hangi koşularda olursa olsun özgürlük demektir, bu yüzden, bu salona girdiğiniz andan itibaren özgürsünüz!” dedim. “Belli kurallar çerçevesinde istediğinizi söylemekte, istediğinizi yapmakta özgürsünüz!”

‘Özgürlük’ kelimesi onları oldukça heyecanlandırdı. Öyle ya birkaç saatliğine de olsa özgür kalmak onlar için büyük şeydi; yeni bir umut doğmuştu. Hücreden dışarı istedikleri, hatta çocukluktan beri yapmak istedikleri, tiyatro için çıkacaklardı. Sahnede başka biri olacaklardı. Bu hayatı böyle yaşamak istememişti hiçbiri; ama artık sahnede istedikleri kişi olacaklardı.

Sohbet sırasında birisi “Hocam, siz de bizi yarı yolda bırakmayacaksınız değil mi? Zaten özellikle hükümlü olan birisi için bir işin yarıda kalması çok kötüdür.” dedi. Bu söz bir taş gibi oturdu yüreğime. “Hayır!” dedim. “Beni buraya getirmekten alıkoyacak tek şey ölümdür.” Öyle ya hem kişiliğim hem de yaptığım iş gereği hiçbir çalışmayı yarıda bırakmadım şimdiye kadar.

Bir ara birisi şunu söyledi: “Hocam çok etkilendik, bizi resmen hipnoz ettiniz.” “Hayır” dedim “Benim işim insanları hipnoz etmek değil; aksine hipnozdan çıkarmaktır.”

Oldukça keyifli, kahkahalarla geçen iki saatlik sohbet sonunda bu sefer daha sıkı ve güven verircesine birbirimizin elini sıktık; hepsi yine defalarca teşekkür etti. Bu sefer yüzlerinde oluşan derin gülümsemeyle koğuşlarına döndüler. Ben de aynı gülümseme yüzümde herkese tek tek teşekkür ederek cezaevinden ayrıldım.

Harbiye’de oyuncu adaylarına ders vermek üzere, kafamda şu düşüncelerle, yola koyuldum: Tutsaklık sadece dört duvar arasında kalınca mı oluyor? Nice insan var paranın tutsağı, aşk tutsağı, iş tutsağı, eş tutsağı… Düşünce tutsakları… Mesela şoför amca da eve ekmek götürmek adına, koltuk ve direksiyon tutsağı… İmkan ve destek verilmediği için yeni buluşlar yapamayan bilim adamları tutsak değil mi mesela? Memleketinden uzak olanlar gurbet tutsağı değil mi? İmkanı varken ne yapamayacağını bilmeyen kişi kararsızlık tutsağı değil mi? Kimsesiz bebekler ve çocuklar sokakta tutsak değil mi? On altı sene ‘sırada oturarak(!)’ öğretmeni dinlemek zorunda kalan öğrenciler sıra tutsağı değil mi?

Aslında bazen hepimiz tutsak değil miyiz hayata?

2. YAZI (17.02.2008)

Bu yazı dizisinin ilk bölümünde, Ümraniye E ve T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki tutuklu ve hükümlülerle drama ve tiyatro çalışmalarına başlamamın hikayesini, onlara ve cezaevine ilişkin ilk gözlemlerimi de yazarak, anlatmıştım.

Dizinin ikinci bölümünde, bu çalışmaları yapmamın amaçlarını, nedenleriyle birlikte yapılan çalışmaları ve geri dönüşümleri sizlerle paylaşacağım.

Her nerede olursa olsun yapılan drama ve/veya tiyatro çalışmalarında, lider, çalışan grubun, genel olarak toplumsal, sosyal, ekonomik, kültürel özelliklerini; özel olarak da kişisel özelliklerini, ilgi alanlarını, bedensel- zihinsel becerilerini ve alanla ilgili bilgi düzeyini bilmelidir. İş, cezaevi, tutuklu ve hükümlüler olunca bu durum biraz daha zor ve karmaşık bir hal almaktadır.

Tutuklu ve hükümlülerin psikolojik durumları, toplumdan dışlanma hissi, hücre ve hücre arkadaşları ile olan yaşamı ve hücre içi baskı, onlarla çalışmayı biraz daha zorlaştırmaktadır. Ama yapılan işin tiyatro veya drama olması da bir o kadar durumu kolaylaştırmaktadır. Bu alanlarla ilgili çalışmalar her nerede ve hangi koşullarda olursa olsun insanlar tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Özellikle “Tiyatro özgürlüktür!” düşüncesiyle hareket ettiğinizde cezaevinde yapacağınız çalışmalar çok daha büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır.

Öncelikle cezaevinde, birlikte çalıştığımız psikolog, bana şu hepimizin bildiği sözleri söyledi: “Tutuklu ve hükümlülerin hemen hemen hepsi suçunu kabul etmemekte ya da bu suçu başkalarına ya da başka bir duruma yönlendirmektedir. Daha kötüsü yaptığı şeyin bir suç olduğunu kabul etmemesi…”

Suç olgusunu kabul etmeme veya suçu yönlendirme durumunu galiba en iyi Carnegie’nin(2004)* bahsettiği şu iki olay açıklar: “New York tarihinde görülen en tehlikeli suçlu olduğu bildirilen Çifte Tabancalı Crowley uzunca bir silahlı çatışmanın ardından yakalandığında şunu söylemiş: ‘Ben sadece işimi yaptım. Ceketimin altında yorgun ama nazik bir kalp var.’ Bilinen en büyük gangsterlerden biri olan Al Capone da şunu söylemiştir: ‘Yaşamımın en güzel yıllarını insanlara basit zevkler yaşatmak için harcadım. Keyifli dakikalar geçirmelerine yardımcı oldum, ama tüm elime geçen aranan bir adam damgası yemek oldu. Kullanıldım ben!’

Bütün bunları bildiğim için henüz ilk çalışmada tutuklu ve hükümlülere şunu söyledim: “Suçunuz veya cezanız beni ilgilendirmiyor; ben sizi tiyatroya gönül vermiş ve bu işi yapmak için hazır bulunan kişiler olarak değerlendireceğim.” Böylelikle ilk amacımı da ortaya koymuş oldum: “Bu insanları yeniden kazanmak…” Bu yaptığımın geri dönüşümü de şu şekilde oldu: İki hükümlü henüz ikinci çalışmada yanıma yaklaştı ve ‘Hocam ne olur hükümlü olduğumuz için bizden çekinmeyin. Siz bize değer verdiniz ve biz de aynı değeri size vereceğiz emin olun’.

Benim özel amacım elbette tiyatro sanatını bu insanlara tanıtmak ve onlarla sahne üzerinde bir gösteri hazırlamaktır; ama özellikle buranın cezaevi olması genel amaçları da oldukça değerli kılmaktadır. Genel amaçların ilki ve en önemlisi “toplumsal olgu”yu bu insanlara kazandırmaktır. Çünkü toplumdan dışlandığını düşünen tutuklu cezası bittiğinde yine aynı suçu işlemekte ve yine cezaevine dönmektedir. Örneğin çalışmalarımıza katılan hükümlülerden biri, aylar önce bir konuşmasında, şunları söylemiş: “Ben annemi hiç görmedim. Babam da daha çocukken beni sokağa attı. Islah evinde büyüdüm. Eğitimim yok. Çok dayak yedim. Benim için en iyi yer cezaevi. Dışarı çıkarsam yine suç işleyeceğim ve cezaevine geri döneceğim.”

Bunları söyleyen hükümlü henüz dördüncü drama çalışmasının sonunda şunları söyledi: “Sizden bir konuda yardım istiyorum. Ben cezaevinin dışına çıktığımda kendime yeni bir hayat kurmak; çalışmak, kendi evimi geçindirmek istiyorum.” “Neden bunları istiyorsun?” diye sorduğumda şu cevabı verdi: “Çünkü burada yaptığımız çalışmalarda diğer insanlarla iletişim kurdum ve birlikte bir şeyler ürettik.”

Yine henüz üçüncü çalışmadan itibaren beş- altı kişi birbirinden bağımsız olarak bana şunu söyledi: “ Cezaevinden tahliye olduğumda dışarıda tiyatro yapabilir miyim?”

Yavaş yavaş da, ben sormadan, suçlarını ve cezalarını bana açıklama gereği duymaya başladırlar. En güzeli de bu suçları işledikleri için pişman olduklarını söylemeleri.

En çok duyduğum şey ise şu: “Biz cezaevindekiler gece pek uyumayız ve bizi ancak öğle yemeği vaktinde uyandırabilirler; ama tiyatro çalışması olduğu gün sabahın köründe uyanıyor ve heyecanla çalışma saatini bekliyoruz.”

Şunu da düşünebilirsiniz: “Sonuçta burası cezaevi ve tutulu ve hükümlülerin yapacak başka bir şeyleri olmadığı için tiyatroya ilgi gösteriyorlar.” Eğer böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü 1300 kişilik cezaevinde ilk çalışmaya dokuz kişi katıldı; ama üçüncü çalışmaya başladığımızda birden sayı artı ve şu an tam yirmi beş kişiyle çalışıyorum. Üstelik bu çalışmalara katılmak isteyen yüzlerce kişi de yönetime devamlı dilekçe göndermekte…

Bunu sağlayabilmek için yapılacak en iyi şey, teknik olarak tiyatro çalışmalarına geçmeden önce, yaratıcı drama çalışmaları yapmaktı; nitekim ben de bunu yaptım. Tiyatroyu, sahneyi, seyirciyi hiç düşünmeden yapılan bu drama çalışmalarında genel olarak konularımız şunlardı:

Tanışma- Etkileşim ve Kaynaşma
Bu konudaki çalışmaların genel olarak amacı; farklı koğuşlardan gelen tutuklu ve hükümlülerin birbirini tanıması, birbirlerinin benzer ve farklı özelliklerini keşfetmeleri, birlikte iş yapabilecek duruma hazır hale gelmelerini sağlamaktı.

İletişim- İletişim Çatışmaları- Empati
Bu konudaki çalışmaların amacı; katılımcılardaki iletişim becerilerini geliştirebilme ve empati yeteneğinin farkına vardırabilmek; bununla birlikte iletişimsizlik durumlarının nedenlerini ortaya koyarak değerlendirmek ve bu durumlara çözümler üretebilmektir.

Grup Uyumu
Bu çalışmaların konudaki amacı; katılımcıların grup uyumunu sağlayabilmeleri ve uyumlu bir şekilde çalışabilmelerini sağlamaktır. “Toplumsal olgu”yu ortaya koyup, değerlendirebildiğimiz oyunlar bu konu içerisinde yer almaktadır.

Yapılan çalışmalarda mutlaka ve mutlaka tutuklu ve hükümlülerin her birinin hakları gözetildi ve onlara konuşma, fikir üretme ve istediğini yapıp, yapmama özgürlüğü verildi. İşte bu durumda düşünsel yanlar özgürce ortaya çıktı. Hayata dair her türlü durum rahatça tartışıldı ve fikirler üst üste ortaya döküldü. Hiçbir grupta bu kadar iyi fikirlerin ortaya çıktığını görmemiştim. Üstelik bu tutuklu ve hükümlülerin çoğu ilkokul mezunu!

Yeni bir kimlik arayışı ile yola çıkıldığından ilkin çocukluğa dönüldü. Çocuk oyunlarıyla başladığımız çalışmalarda, çocukluğun gerektirdiği, eğlendiricilik ön planda tutuldu. Kurallı oyun evresinde koyulan kurallar kısıtlayıcı değil; aksine geliştiriciydi. Her engel katılımcıya yeni bir özellik kazandırdı. Ergenlik döneminde dünyaya ve kendine yabancılaşma, bireysellik ve çevreye yansımaları, bu çağın gerektirdiği, oyunlarla işlendi. Gençlik dönemi oyunlarında ise gelecek kaygısını ortaya çıkaran oyunlar ön planda tutuldu.

Bütün bu süreçte geçmişteki hataları onararak bu güne gelmeye çalıştık. Her çalışma sonunda değerlendirmeler yapıldı ve bu değerlendirmelerde yapılan çalışmalar, yaşam ve yaşam şartları ortaya konularak irdelendi. Birlikte yapılan ortak ürünlerden sonra fikir alışverişi, paylaşım, yardımlaşma grup uyumunu her seferinde biraz daha arttırdı.

Tüm çalışmalarda “Herkesin fikri ya da ürettikleri önemlidir; ama daha önemli olan bu fikir ve ürünleri grubun kabul etmesidir!” dedim. Bundaki amaç da hükümlülerin cezaevinden tahliye olduğunda dışarıdaki diğer kişilere kendini kabul ettirebilmesidir. Yani çalışma grubunu “TOPLUM” olarak kabul ettim ve ettirdim.

Bu çalışmaların geri dönüşümü şu şekilde oldu: Bir gün tutuklu ve hükümlülerle toplu fotoğraf çektiriyorduk. Tam ortalarına oturdum ve tam fotoğraf çektirirken her iki elimi beş- altı tutuklu ve hükümlünün tuttuğunu ve diğerlerinin de koluma, omzuma dokunduğunu fark ettim. Bu onların sevgi ifadesiydi. Yaşam bir ayna gibidir. Ona güzellikler tutarsan sana güzellikler verir!

Gönüllü olarak yaptığım bu çalışmalardaki en büyük kazancım ‘kazanılan insanlar’ oldu!

*CARNEGIE, Dale: Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Epsilon Yayınevi, İstanbul, (2004)

 

3. YAZI (20.8.2008)

Güneş her sabah doğup yeryüzünü aydınlatırken, duvarların dışındaki insanlar sahne yıkmakta ve birbirini karanlığa itmekteydi; biz ise güneş girmeyen yerde, duvarların içinde, birbirimize ışık olup tiyatro yapmaktaydık.

Yaklaşık iki aydır yapılan drama çalışmalarının ardından oyuncuların sahne çalışmalarına hazır olduğunu gözlemledim. Artık teknik olarak tiyatro çalışmanın zamanı gelmişti. Temel oyunculuk, sahne bilgisi, diksiyon, beden eğitimi ve yer yer kuramsal bilgiler… Bu bilgileri düzenli olarak yaptığımız dersler içinde sundum.

Temel oyunculuk dersinde, bir oyunu var ederken metnin nasıl incelenmesi ve yorumlanması gerektiği, duyuların aktif kullanımı, duygu çalışmaları ve karakteri var ederken gözlem, tecrübe ve duyguların önemi üzerine çalıştık. Özellikle “Geçmişten Şimdiye Duygu Aktarımı” adını verdiğim çalışma oldukça verimli geçti.

Sahne bilgisi dersinde, sahnenin bölümleri ve bu bölümlerin özellikleri, dekor, aksesuar ve bunların kullanımı üzerine çalışmalar yaptık. Yine bu bölümde “Zihinsel Mekan Analizi” adını verdiğim çalışma oyuncular için oldukça verimliydi.

Diksiyon dersinde, diyafram nefesi, ses araçları ve bunların doğru kullanımı, tonlama ve vurgulama, güzel konuşma ve topluluk karşısında konuşma üzerine çalışmalar yaptık.

Diyafram nefesinin ne olduğunu anlatırken bir tutuklu: “Hocam ne dedin, ne dedin?” diye sordu doğu şivesiyle. “Diyafram” dedim ve tekrar etmesini istedim. “Hotorot” dedi. Birkaç kez ben “diyafram” dedim; ama o “hotorot” diyor. Çalışmaya geçtik. Herkes diyafram nefesi almaya başladı; bir tek bu tutuklu arkadaş alamıyor. Sırt üstü yatırdım. Elimi diyafram kasının üstüne koydum ve: “Şimdi alacağın nefesle elimi kaldır. Nefesi diyaframa alacaksın.” dedim; hiç nefes almıyor. “Diyaframa nefes al.” dedim tekrar; hala hiç nefes almıyor. Sonra aklıma geldi: “Hotorota nefes al dedim.” Bunu duyar duymaz nefesi doldurdu diyaframa.

Beden eğitimi dersinde, vücudu tanıma ve doğru kullanma, performans sanatı ve sözsüz anlatım üzerine çalıştık. Bu çalışmalar tutuklu ve hükümlülerin de oldukça işine geldi; en azından volta atmaya göre daha iyiydi.

Kuramsal bilgiler, her aşamada, tiyatro sanatını tanıtmak ve bu sanatın amaçlarını daha iyi benimsetebilmek için, yayılarak verildi.

Bir hükümlü “Tiyatro şeytan işiymiş diyorlar, ne diyorsunuz hocam?” diye sordu. Sorusuna yanıt verebilmek için Platon’un sanat üzerine düşüncelerinden başlayıp Ortaçağ’da tiyatro ve günümüz tiyatrosu üzerine yaklaşık bir saat kadar konuşup tiyatronun neden var olduğunu, her çağda nasıl kullanıldığını, insanları ve dünyayı nasıl değiştirdiğini anlattım. Özellikle Özdemir Nutku’nun “Tiyatro çocuktan çıkmadır.” düşüncesini söylediğimde bir hükümlü “İyi de hocam, şeytan bu işin neresinde o zaman?” diye sordu. Bunun cevabı artık herkes verebilirdi artık; nitekim öyle oldu.

Bu çalışmalar yapılırken oynanacak oyuna da karar vermem gerekiyordu. Kısa oyunlar olmasını ve bu oyunlarda, zaten duvarların içinde olduğumuz için, kesinlikle dördüncü duvar olmamasını istiyordum. Oyuncu, seyirciyle bir iletişime girsin ki, belki de toplumdan dışlanmış olanlar, bu yolla toplumla yeniden iletişim kurmaya başlasın.

Birçok oyun sundum ve oynanacak oyunların ortak kararla belirlenmesini sağladım. İki farklı yazarın iki kısa oyunu seçildi: Bu oyunlardan ilki Turgut Özakman’ın Kardeş Payı, ikincisi de benim yazdığım Ev Hali adlı oyundu. Geriye kalan iki kısa oyun ve iki ara tabloyu oyuncular yazdı. İlk tahliye olan arkadaşımızın yazdığı Sinek Bar adlı hikaye, doğaçlamalar yapılarak, oyunlaştırıldı. Emre Şen’in yazdığı Melek ve Şeytan adlı oyundan yola çıkılarak, doğaçlamalar yoluyla, yeni bir oyun yazıldı. Son olarak kısa oyunları birbirine bağlayan iki ara tablo yazıldı. Oyunun genel adı ise “İnadına Gülmek” oldu.

Oyunların çoğunu kendileri yazdığı için ve diğer iki kısa oyunu da ortak kararla seçtiğimiz için rejide pek zorlanmadık. Yapılan drama çalışmalarının da olumlu etkisi fazlasıyla hissediliyordu.

Masa başı çalışmaları da bittikten sonra sahne üzerinde çalışmaya başladık. İlk provalarda rejiyi yönlendirdiğim halde sonraki çalışmalarda yavaş yavaş geriye çekildim ve sahnedeki çalışmayı diğer oyuncuların yönlendirmesini sağladım. Sahne bitiminde fikirler ve eleştiriler sunulmakta ve bunlara yönelik genel bir tartışma yapılmaktaydı. Nitekim bu aktif katılım her oyuncunun oyunu daha da sahiplenmesini sağladı. Oyunun her aşamasından her oyuncu sorumlu oldu ve yapılan bu ortak iş tam bir takım oyununa dönüştü.

Rejiye herkesi dahil etmem ve geri planda kalıp sadece teknik yardımda bulunmam işe yaradı. Benim olmadığım günler kendi aralarında çalışıyorlardı ve her provada çok daha hazır halde sahneye çıkıyorlardı. Bir kişi rolünü yapamadığında başka birileri onun yerine oynuyor ve kendi rolünü dışarıdan görmesini sağlıyordu.

Birçok oyuncu tahliye olmasına rağmen boşalan roller diğer oyuncular tarafından alınıyor ve kısa bir zamanda hazırlanıyordu. Bu oyun yaklaşık on kez sahnelendi. Bu sahneleniş günlerinde mahkemesi olan oyuncunun yerine de hemen bir başkası çıkıp o rolü marke edebiliyordu. Rejide ön planda olmalarını ya da birbirlerinin yerine oynamalarını istememin en büyük nedeni de işte buydu!

Sahne çalışmaları başladığında bir oyuncu: “Hocam bana küçük bir rol ver, ben beceremem. Size mani olmayayım” dedi. Herkes sahnedeyken onu yanıma oturttum ve oyunu izlemesini istedim. Okuma yazmayı yeni öğrenen bu arkadaş, okuduğunu ezberleyemiyordu; ama bütün bir oyundaki mizansenleri ve sözleri sadece izleyerek ezberledi. Oyunlarda sahne arkası amiri olan bu oyuncu aynı zamanda bütün oyuncuların yedeğiydi ve farklı gösterilerde birçok farklı rol oynadı. Özellikle Ev Hali’ndeki Yılmaz tipiyle harikalar yarattı. “Beceremem.” diye işe başlayan bir kişinin bile bu kadar büyük işler çıkarması, tüm tutuklu ve hükümlüler için motive ve umut verici olmuştur, kanısındayım.

Oyuna iki hafta kala kostümler alınmaya ya da diktirilmeye başlandı. Dekor oldukça yalın olarak tasarlandı. Bu aşamada personelin ya da çalışan hükümlülerin değerli yardımlarını da belirtmeden geçemem.

Genel provaları cezaevinde çalışan farklı kişilerin izlemesini sağladım ve son genel provaya değerli dostum Cihan Özdeniz’i çağırdım. Sağ olsun, provayı izleyip eleştirilerini sundu ve bunun üzerine son bir çalışmayla eksikleri tamamladık.

O güne dair unutulmayacak bir de anımız oldu: Değerli dostum Cihan Özdeniz oyun provaları ve çekimler dolayısıyla zaten otuz altı saat uyumamıştı ve buna rağmen genel provamıza geldi. Kapalı ortamda pek duramayan biri… Hazır cezaevinin tedirginliği üzerindeyken ona bir şaka yapalım dedik. Plan gereği iki oyuncu sabah biraz tartıştı ve ön oyunu hazırladı. Öğleden sonra Cihan tutuklu ve hükümlülerle çalışırken ben salon dışına çağrıldım ve salonun arka kapısından gizlice içeri girdim ve izlemeye koyuldum. Biraz sonra iki tutuklu birbirine girdi. Cihan onları ayırmaya çalışırken de başka bir tutuklu sinirlice Cihan’ın üstüne yürüdü. Sonra bütün tutuklu ve hükümlüler Cihan’a saldırdı. Korkuyla kapıya koşan Cihan’ı durduransa kahkahalar oldu. Hepsinin şaka olduğunu söylediğimizde, gülerek; ama korkuyla: “Tamamdır, oyuncular iyi eğitilmiş, inandım!” dedi.

Oyun günü herkes çok heyecanlıydı. İlk gösteriyi tutuklu ve hükümlülerle birlikte personelin bir kısmı izledi. Ben müzikteydim. Hemen kulis kapısının yanında oturdum ki yan taraftan hem sahne gerisindekileri hem de sahnedekileri görebileyim. Kuliste birisi diğerinin makyajını yapıyor, bir diğeri kostümünü giyemiyor; yardım istiyor, bir başkası arkadaşının peruğunu takmasına yardım ediyor… Yüzümde aptal bir gülümsemeyle bir yandan bu olanları izliyordum bir yandan da sahnedeki oyunu takip ediyordum. Daha ilk espriye seyirci kahkahalarla cevap verdi. İşte o an kulisteki coşku görmeye değerdi. Hepsi tek tek gelip: “Hocam, gülüyorlar!” diyordu. “Elbette gülecekler, o kadar çalışmayı boşuna yapmadınız.” dedim. Altını çizip çalıştığımız tüm esprilere seyirci kahkahalarla cevap verdi. Son tablo, Kardeş Payı, oldukça hüzünlü bir oyundu ve gösteri sonunda Sayın Savcı’nın gözlerinin dolu olduğunu görmek bu tabloyu da hakkıyla verdiğimizi gösterdi.

İlk gösteride, sürpriz olarak, ilk tablodan hemen sonra, sahneye çıktım ve cezaevindeki gözlemlerimden yola çıkarak tasarladığım on dakikalık oyunumu sundum. Sekizinci gösteriye, sahneye çıkan tutuklu ve hükümlülerin aileleri davet edildi ve bu küçük oyunumu o güne özel olarak tekrar sergiledim. O gün, kahkahalar ve gözyaşları arasında, hayatımın en özel oyununu oynadım.

İlk oyun sonrası selamlamaya tüm oyuncular kenetlenerek çıktı. Birlikte başarılmış bir işin mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Belki de hayatlarında ilk kez alkışlanıyorlardı ve sanırım bu hayatlarının en özel anlarından biriydi.

“Özgürüm hocam!” dedi birisi. Bir başkası: “Duvarların arasında olmak beni üzmüyor, çünkü ben artık kendimi tanıyorum.” dedi.

Sayın Savcı ve Müdür Bey’in konuşması da oldukça umut vericiydi. Bu tür faaliyetlerin cezaevinde, kesilmeksizin, devam edeceğini önemle vurguladılar.

Cezaevlerinde çalışmak isteyen sanatçı arkadaşlarım bilmeliler ki, hem yöneticiler hem personel hem de tutuklu ve hükümlüler, çalışmayı yapan kişiye, sonuna kadar destek olmaktalar. Bir an önce hayatınızın en büyük tecrübesini yaşamak için hemen bir cezaevine başvurun. İletişim bilgilerini internette bulabilirsiniz. Gönüllü çalışmanın dışında, dilerseniz, ücretli de çalışabilirsiniz.

Bu tür yerlere sanatın güçlü ışığını mutlaka ulaştırmalıyız!

Beş ay boyunca, bu projenin gerçekleşmesinde, desteğini esirgemeyen; değerli yöneticilere teşekkür ediyorum.  Kostümden dekora, haberleşmeden planlamaya, tüm işlere koşturan değerli insanlar; Psikologlarımız Öznur İnceoğlu ve Ebru Mebrure İşmen’e; İnfaz Koruma Baş Memurları Yusuf Bağcı ve İbrahim Polat’a ve Kurum Öğretmeni Neslihan Subaşı’na teşekkür ediyor ve sonsuz minnetlerimi sunuyorum.

Yazı dizisine Öznur İnceoğlu’nun bir e- postasıyla başlamıştım ve yazı dizisini yine Öznur Hanım’ın bir e- postasıyla bitirmek istiyorum:

“Ümraniye Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Gibi Yapanlar’ın Kurucusu Kemal ORUÇ’a sonsuz teşekkürler. Kemal Bey, beş ay boyunca her Çarşamba tutuklu- hükümlülerle yaratıcı drama çalışmaları yapmış ve bugün onların kendi oyunlarını yazarak sahneye koymalarını sağlamıştır. Oyun bittikten sonra Ceza İnfaz Kurumu Savcımız Ahmet ÇEKİÇ ve Kurum Müdürümüz Abdulkadir ÖZTÜFEKÇİ kendilerine teşekkürlerini sundu. İşte tüm bunlar yaşanırken salondaki herkes çok duygulandı. Çünkü birisi hiç karşılık beklemeden toplumun dışına itilmiş bu insanlarla “onlardan bir şey olmaz” diyenlerin bakışları altında harika bir iş ortaya koymayı başardı.

Tiyatro topluluğunun ilk toplantısında hep bir ağızdan “kadın rolü almamız gerecekse baştan söyleyin biz oynamayız” diyenlere sadece ve sadece “tiyatro özgürlüktür, burada özgürsünüz” demekle yetindi. Ve bugün bu 12 insandan biri sahnede kadındı. Üstelik bu kişi role talip olanların içinden seçildi. Tekrar teşekkürler Kemal Bey. Beş aylık süreçte onlara çok şey kazandırdınız ve bunu ancak en iyi siz aktarabilirsiniz. Başlangıçtaki ürkek bakışları, birbirine dokunmaktan korkanları, duygu ve davranışlarını kontrol edemeyenleri…

Tutuklu-hükümlülerin sizinle bir türlü vedalaşamamaları dikkat çekiciydi. Eğer onlar bugün içerideyse sebeplerinden biri de sevgiye ve desteğe olan ihtiyaçlarıdır. Keşke birileri onlara bu duyguyu dışarıda da yaşatabilmiş olsaydı.

Hocam tekrar teşekkürler ve hayat boyu başarılar dilerim.

Öznur İNCEĞLU ARİ
Psikolog-Ümraniye Ceza İnfaz Kurumu”

(28.5.2008)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s