Çocuk Tiyatrosunda Çocuğun Tutsaklık Hali

IMG_3493Kemal Oruç*

Birkaç saatinizi ayırın ve dünyaya bir çocuk gözüyle bakmayı deneyin. Çocukları nasıl da yaşama hapsettiğimizi anlayacaksınız. 

Oyun, ülkemizde sadece çocuk oyunlarında değil, yetişkin oyunlarında da en çok unutulan öğedir. Tiyatronun temelinde oyun vardır. İnsan oynayarak gelişir ve en çok oynayarak öğrenir. Oyun insanların evrensel dilidir ve bu dili en iyi çocuklar kullanır. Geleneksel eğitim sistemi, özellikle 5,5-6 yaşında çocuktan oyunu alır ve onu hayatı boyunca üzerinden atamayacağı bir tutsaklığa iter. Eğitim sisteminin uygulanışı, okul duvarları, evinin duvarları, dershaneler, kurslar, iş hayatı vd. insanın tutsaklık halini hep devam ettirecektir. Bu tutsaklık içinde insanın en özgürleştirici etkinliği hayal kurmasıdır. Hayal gerçeğin provasıdır. Tutsaklık halinde kurulan hayal ise oyundur. Çünkü kuralı vardır; o hayaller tutsaklıktan kurtulmak için kurulur.

Sınıf içinde çocukların sık sık hayale daldığı görülür ve öğretmen tarafından en çok azarlanma sebebidir. Çocuk evde ödev yaparken hayale dalar ve ebeveynden azar işitir. Bir çocuk suçlandığı ya da azar işittiği zaman gözleri uzaklara dalar ve hayal kurmaya başlar. İşte o sırada oyun oynamaktadır. Oradan ve o durumdan kurtulma oyunu…

Öğretmenler ders sırasında çocuklara şunu söylesin ve onları gözlemlesin: “Serbestsiniz çocuklar, sınıf içinde ya da dışında istediğinizi yapabilirsiniz.” Emin olun çocuklar hemen oyun oynamaya başlayacaklar. Bedenine, düşüncelerine, duygularına yapışan tutsaklık halini bir an önce temizlemek için oyun oynayacaklar!

Genellikle yetişkinler çocuklarla oyun oynamaktan çok sıkılır. Çünkü aynı geleneksel eğitim sistemi içinde yetişmişlerdir ve oyunu elinden alınmıştır. Oyunun gereksizliği öğretilmiştir yetişkine. Oysa henüz özgür olan çocuklar buldukları her an oyun oynamak isterler. Oyun çocuk için temel ihtiyaçlardan biridir. Çocuğun oyununu elinden alıp sonra ondan akademik, sosyal ve mesleki başarı beklenir. Ve en kötüsü de her ebeveyn kendini iyi ifade edebilen insan yetiştirmek ister. Bu tutsaklık halinde bu mümkün mü?

Çocuk oyunlarının sahnelenişini düşünelim. Öncelikle gerçek bir tiyatro salonunda oynanan çocuk oyunlarında bile çocuk bir koltuğa çakılı kalmak zorundadır. Oyun süresince tutsaktır yani. Oyun çocuğun hayallerine dokunabildiği sürece çocuk sonuna kadar, ama çokça koparak, oyunu izler. Onun o anda tutsak olduğu gerçeği görmezden gelinemez!

Okulların küçücük ve havasız, konferans salonundan bozma tiyatro salonlarında sahnelenenleri düşünelim. Sürümden kazanma amacıyla, azarlamalarla, çocukları daracık salona doldururlar ve onları çok rahatsız olan iki kişilik ders sıralarına üç kişi sığacak şekilde oturturlar. Ne oyun dekorunda, ne kostümde ne metinde, ne de uygulamada ilgi çekici hiçbir şey yoktur! Oyuncular deseniz; ya hayatında ilk kez sahneye çıkan lise çağındaki gençler ya da çocuklara oynanan oyunla ilgili hiç bilgisi olmayan amatör oyunculardır. Oyunculuğun temel gereksinimlerinden bile yoksundurlar. Oyun metninde saçma sapan bir olay örgüsü (belki o bile yok), kuru kuruya verilen bilgiler (üstelik aynı bilgiler tüm yaşlara veriliyor), hiç ilgi çekmeyen basit bir ana çatışma (iyi karakter kötü karaktere karşı)… Ve bütün bunlarla birlikte gençlerin ve yetişkinlerin çocuğu aptal yerine koyan çocuk gibi konuşması…

Çocuğu dünyanın en kötü hapishanesine koysanız bile bu kadar büyük bir işkenceye maruz kalamaz!

Bu yazılanların abartı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz; ama gerçek şu ki ülkemizdeki çocuk oyunlarının çoğu bu şekilde sahneleniyor!

Bana sorarsanız, çocukları bir ders saati kadar bile olsa, böylesine büyük bir tutsaklığın içine atmak yerine, bırakın kendi oyunlarını oynasınlar. Tiyatro bu şekilde yapılıyorsa eğer, o zaman oyun süreci çocuk için tam bir felakettir. Durum böyleyse eğer; bırakın çocuklar oynasın! Üstelik kendi oyunları bedava!

Bir çocuk oyunu düşünün; oyuncular çocukların arasında… Harika bir konusu var… Kostüm, dekor, ışık olmayabilir de; ama olacaksa çok abartıya kaçmadan ve ilgi çekici olmalıdır. Oyun alanında oyuna rahatça katılabilecek kadar çocuk var. Oyuncular çok iyi bir oyunculuk eğitimi almış ve pedagoji bilgileri var. Oynadıkları yaş grubunun gelişim özelliklerine göre oyunu hem anlamsal hem hareket düzenine göre hem de sözlere göre uyarlayıp oynayabiliyorlar. Oyun çocuklara birçok noktada hayal kurma hakkı veriyor. Hiçbir çocuk, oyunun dışında kalmak istemez. Çocukların oyuna, gerek duyduğu yerde, katılma hakkı var. Çocuk her an kendisini oyunun bir parçası olarak ve dolayısıyla çok değerli görüyor. Oyun metni ve oyuncular çocuğu asla aptal yerine koymuyor ve onları saygı duyulması gereken gerçek birer insan olarak görüyor. Oyuncular çocukların yaş grubunun gelişim özelliklerine ve tiyatro sanatının öğelerine öylesine hakim ki, çocukların oyun içindeki kontrolünü ve varlığını harika bir şekilde sağlayabiliyorlar. Oyun alanında bulunan herkes ortak heyecan içinde. Fikirler çatışmaları çözmek için veriliyor. Ve her çocuğun fikri önemseniyor. Ortak kararla, engelleri birlikte aşıyorlar ve sonuca ulaşıyorlar. Süreç çok başarılı ve oyun bittiğinde herkes mutlu. Var olan tutsaklıklarından arınmış ve hayat boyu sürecek özgürlüğün peşine düşmeye hazır. Ve merak etmeyin, böylesine güzel bir oyunu hiçbir çocuk bozmak istemez. Çocuklar sadece oyunu geliştirmek ve daha da güzelleştirmek için oyuna müdahale ederler.

Çocuk tiyatrosu uygulaması yapanların ve yapacak olanların bir kez daha düşünmesi gerekir. Sanat çok güçlü bir yaşam haritasıdır. Bu harita çocuğa özgürlük yolunu mu sunuyor, yoksa gittiği her yerde tutsaklığın olağan olduğunu mu gösteriyor?

*Tiyatro Eğitim Derneği Başkanı
http://www.kemaloruc.net

Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Bildirisi 2014

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s