Oyun Özgürlüktür!

IMG_3493Kemal Oruç*

Konak Belediyesi Çocuk Tiyatrosu Çalıştayı Ana Bildirisi

Oyun, çocuğun en verimli yaşamsal sürecidir ve tüm sistemsel tutsaklıklardan kurtulup kendi müthiş dünyasını kurabilmesini sağlar. Oynayan çocuk kendini ve çevresini tanır, nasıl yaşayacağını bilir ve geleceğini özgürce tasarlayabilir. Oynamayan çocuk ise yaşamı boyunca sistemin kölesi olmaya mahkumdur. Kolayca yönetilir ve sömürülür…

Var olan eğitim sistemi, yaşamı sınırlayan duvarlara, dikenli tellere, bedeni hareketsiz kılan sıralara ve kapitalizmin katı kurallarına sahiptir. Yıllar boyunca, oyunu çocuğun elinden alan bu sonuç odaklı sistem, daha kolay yönetilen insan yetiştirmek için yaratılmıştır. Tek tipleştiren eğitim sistemi, çocuğun kendi özgür dünyasını kurmasına izin vermez.

Günlük ders süresi, kapitalizmin standart mesai saatine denk düşer. Sistemin amacı eğitimli köleler yetiştirmektir. Oysa ders saati dışındaki tüm zamanlarda çocuk oyun oynar. Oynadıkça da sistemin paslarından temizlenir ve özgürleşir. Oynamak, direnmektir çocuk için! 

Oyun, insanların evrensel dilidir ve bu dili, en iyi, çocuklar bilir. Bir çocuk dünyayı bu dille öğrenir ve kendi dünyasını da, en doğru şekilde, bu dille anlatır. 

İşte bir çocuk tiyatrosu oyunu da çocuğa bu müthiş dille ulaşmayı, ona bu dille dünyayı/dünyasını anlatabilmeyi başarmalıdır. Çocuk, tiyatroya koşarak gelmeli, orada aklını ve yüreğini beslemeli, eylemde bulunabilmeli ve gerçeğe dönüştürebileceği hayaller tasarlayabilmelidir. Çocuğun izlediği/katıldığı oyun, mutlaka sistemin oyunlarından arındırılmış olmalıdır. Çocuk, oyunu izlerken/oyuna katılırken, özgür olduğunu hissederse, üretmeye başlar. Tiyatro çocuk için bir tüketim değil, üretim aracıdır.

Bunu sağlayacak olan çocuk tiyatrosu uygulayıcılarının, çocukların dilini çok iyi bilmesi gerekir. Dolayısıyla aldığı tiyatro eğitimiyle birlikte, çocuk dili eğitimi de almak ve bu dille kendini donatmak zorundadır. Aksi takdirde oynanan oyun “tarzanca”dan öteye gidemeyecektir.

 “Bir çocuk oyunu düşünün; oyuncular çocukların arasında… Oyunun harika bir konusu var… Kostüm, dekor, ışık ve makyaj sade ve ilgi çekici… Oyun alanında oyuna rahatça ve özgürce katılabilecek kadar çocuk var. Oyuncular çok iyi bir oyunculuk ve pedagoji eğitimi almış. Oynadıkları yaş grubunun gelişim özelliklerine göre oyunu hem anlamsal hem hareket düzenine göre hem de sözlere göre uyarlayıp oynayabiliyorlar. Oyun çocuklara birçok noktada özgürce hayal kurma hakkı veriyor. -Hiçbir çocuk, oyunun dışında kalmak istemez.- Çocukların oyuna, gerek duyduğu yerde, katılma hakkı var. Çocuk her an kendini oyunun bir parçası olarak ve dolayısıyla çok değerli görüyor. Oyun metni ve oyuncular çocuğu asla aptal yerine koymuyor ve onları saygı duyulması gereken gerçek birer insan olarak görüyor. Oyuncular, çocukların yaş grubunun gelişim özelliklerine ve tiyatro sanatının öğelerine öylesine hakim ki, onların oyun içindeki kontrolünü ve varlığını harika bir şekilde sağlayabiliyorlar. Oyun alanında bulunan herkes ortak heyecan içinde. Özgürlük oyun alanının her bir köşesine hızla yayılıyor. Fikirler, çatışmaları çözmek için veriliyor. Ve her çocuğun fikri önemseniyor. Ortak kararla, engelleri birlikte aşıyorlar ve sonuca ulaşıyorlar. Süreç çok başarılı ve oyun bittiğinde herkes mutlu. Çocuklar var olan tutsaklıklarından arınmış ve hayat boyu sürecek özgürlüğün peşine düşmeye hazır. Ve merak etmeyin, böylesine güzel bir oyunu hiçbir çocuk bozmak istemez. Çocuklar sadece oyunu geliştirmek ve daha da güzelleştirmek için oyuna müdahale ederler.”

Şayet bunu sağlayamıyorsanız, çekilin aradan; bırakın, çocuklar oynasın, özgürce!

Kemal ORUÇ
Tiyatro Eğitim Derneği Başkanı
15.03.2015

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s