Yeni Başlayanlar İçin “Stanislavski ve Sistem” Rehberi

Kemal Oruç*

IMG_3493Giriş

Stanislavski’nin, tiyatroda ve sinemada, hala dünyanın her yerinde kullanılan temel oyunculuk sistemini bu kadar geçerli kılan nedir?

Aristoteles’in Poetikası’nda incelediği tragedya ve kısmen komedyadan sonra tiyatro dünyasına en büyük katkıyı Stanislavski’nin sağladığı kuşkusuzdur.

Bu yazıda Sistem’i anlayabilmek için Stanislavski’nin tiyatro yaşamı, genel hatlarıyla da olsa, incelenecek, buluşlarına yer verilecek ve Sistem’in öğeleri okuyucuya tanıtılacaktır.

1. Stanislavski ve (Tiyatro) Yaşamı

1863 yılında Moskova’da doğdu. Ailesi Çar’a yakın burjuva sınıfına mensup, varlıklı ve iyi eğitimli bir aileydi. Babası yüzyıllık bir ticaret firmasının sahibi, zengin bir fabrikatör ve tüccardı. Annesi ise sanatla ve yine ticaretle ilgilenen bir aileye mensuptu.

Gerçek adı Sergeyeviç Alekseyev’dir. Stanislavski sonradan aldığı sahne adıdır. Biz onu  bu yazıda Stanislavski adıyla anacağız.

Stanislavski çocukluğunda birçok temsil izlemişti. Evlerinde yapılan eğlencelerde Stanislavski de perde gerilmiş olan sahneye çıkarılır ve çeşitli roller oynardı. Stanislavski (1992: 27) tiyatroya dair ilk anısını şu şekilde anlatır:

​“Ben o zamanlar iki ya da üç yaşlarındaydım, kışı oynadım. Sahne pamuklarla kaplanmıştı; orta yerde küçük bir çam ağacı vardı, o da pamukla kaplıydı. Ben  kürke sarınmış, başımda kürkten bir şapka, ikide bir alnıma fırlamak için sabırsızlana uzun sakalımla, neye bakacağımı bilmez bir halde yere oturmuştum. Sahne üzerindeki bu amaçsız, bu utangaç ve anlamsız varlığıma ilişkin ta o zaman bilinçaltı yoluyla hissetmiş olduğum bu duygu bugün bile içimde capcanlı yaşamakta ve sahneye çıktığım zaman beni korkutmaktadır. Anımsadığıma göre pek çok hoşuma giden alkıştan sonra, değişik bir pozda sahneye çıkarıldım. Bir mum  yaktılar, ateş etkisini uyandırmak için mumu küçük bir çalı demetinin içine yerleştirdiler, elime de ateşe atar gibi yapayım diye ufacık bir odun parçası tutuşturdular. ‘Unutma, sadece atar gibi yapacaksın. Gerçekten atmayacaksın.’ diye de tembihte bulundular. Odun parçasını mum ışığına yaklaştırmam şiddetle yasak edildi. Bütün bunlar bana saçma görünmüştü. Odunu ateşe gerçekten koymak varken ve ben bunu yapabilecek durumda iken, ne diye sadece koyar gibi yapmalıydım? (…) Uzatmayalım, perde kalkar kalkmaz elimde tuttuğum odun parçasını büyük bir ilgi ve merakla ateşe doğru uzattım. Böyle hareket etmek hem kolay hem de hoştu. Çünkü, bir anlamı vardı bu hareketin; çok doğal olduğu kadar akla yatkın bir hareketti de. Hatta öylesine doğal ve mantıklıydı ki, sonunda pamuklar tutuştu!”

Resim

​Stanislavski’ye göre bu, azarla sonuçlanan, başarısız bir girişimdi. Elbette bu yaşantının da diğer bütün yaşantıları gibi oyunculuk sistemini oluştururken etken olduğu bir gerçektir.

Çocukluğunda ailesiyle birlikte yılda yaklaşık elli tiyatro oyunu ve opera izleyen Stanislavski elbette evde diğer çocuklarla birlikte kendi tiyatro, sirk ve kukla oyunlarını da kurmakta; biletli oyunları duvara bir battaniye gererek ailesine ve evde çalışanlara sahnelemekteydi. Bu süreç için Stanislavski (1992: 44-45) şu cümleyi kurar:
Yönetmen olduğum için her zaman en iyi rolleri kendime ayırırdım, ötekiler de buna razı olurlardı.” Moskova yakınlarında olan Liubimovka’daki malikanelerinin bitişiğinde bulunan Stanislavski’nin iki üç yaşlarında sahneye ilk adımını attığı bina yıkılır ve yerine içinde çocukların oynayacağı bir sahnenin ve seyirci bölümünün de bulunduğu yeni bir bina inşa edilir. Artık çocuklar bu sahnede bolca vakit geçirecek; Stanislavski yönetiminde birçok temsil vereceklerdir. Babası daha sonra Moskova’daki evlerinde bir tiyatro daha inşa ettirdi. Stanislavski on dört yaşındayken kardeşleri, kuzenleri ve arkadaşlarından oluşan ve amatör bir tiyatro olan Alekseyev Topluluğu’nu kurdu. Aynı yıl Liubimovka’daki sahnede “Bir Fincan Çay” ve “Yaşlı Matematikçi” adlı oyunlarda oynadı. Bu oyunlarda beğendiği oyuncuları taklit ediyordu. Oyun sürecinde başarılı olduğunu düşünse de oyun sonunda aldığı eleştiriler canını sıktı. Sahnede yaşadığı sıkıntıları, oyunculuğuyla ilgili analizleri ve çözümlerini bir deftere not etmeye başladı. Bu alışkanlığı yaşamı boyunca sürdü.

Yirmi iki yaşında bir konservatuvara girdi; üç hafta kadar devam ettikten sonra, fabrikadaki yöneticilik işleri, derslere katılamaması, zengin olduğu için ona tanınan ayrıcalıkların sınıf arkadaşları tarafından hoş karşılanmaması gibi durumlar sebebiyle oradan ayrıldı. Stanislavski (1992: 82) Konservatuvar sürecini şu şekilde anlatır:

Bu arada, sınavda bulunan, Imperial Little Theatre aktrislerinden Glikeria Fedotova ile tanıştırıldım. Sık sık evine gittim, tiyatro öğrencisi ve aşığı, özellikle drama tutkunu oğlunun arkadaşı oldum. Okuyuşumun berbatlığına karşın okula kabul edildim ve benden çok daha genç birtakım öğrenciler arasında buldum kendimi. Bu kızlı erkekli öğrenciler arasında on beş yaşında ya da o sularda kimseler vardı. Bense, bir fabrikatör, Müzik Derneği yöneticilerinden biri ve birçok yardımseverler kurumunun başkanıydım. Yaşama karşı tutumumuzla yetişme koşullarımızdaki fark, kendimi okulda, öğrencilerin arasında rahat hissetmeme engel olacak kadar büyüktü.”

Yirmi beş yaşında, Fransız okuluna bağlı bir yönetmen olan Alexandr Fillipovich Fedotov tarafından hazırlanan Gogol’ün “Kumarbazlar” adlı oyununda başrol oynadı. Stanislavski (1992: 131) bu süreci şöyle anlatır:

En son aktörlük yöntemleriyle Paris’ten yeni dönmüştü. Onun yönetimi altında yaptığımız provalar benim için en iyi okul eğitimi yerine geçti. (…) Fedotov’un hazırladığı bu temsil büyük başarı kazandı. Bundan sonra amatör başıboşluğuna dönemezdim artık.”

Bu süreçte Fedotov tarafından kurulan Sanat ve Edebiyat Derneği’ni (Sanat ve Yazın Topluluğu olarak da anılır.) kişisel servetiyle destekledi.

Fodotov’un Dernek için 1888’de yönettiği George Dandin prodüksiyonu Stanislavski’nin sanatsal gelişiminde can alıcı önemdeydi. Paris’teyken pek çok Moliere prodüksiyonu görmüştü. Provaya biçime sadık kalarak, bilinen her klişeyle, bütün olası basmakalıplarla, Fedotov’un deyimiyle “orkestrasyon”la gelmişti. Küçümsenerek alaya alındı. Fedotov bütün bunlara izin vermeyecekti. Genç oyuncuyu parçalara ayırdı. Stanislavski’nin kendisi bunu yaşlı adamın tüm saçmalıkları kesip attığı cerrahi bir müdahale olarak tanımlar. Eninde sonunda iyi bir performans sergilediyse bu Fedotov’un her hareketi, her jesti göstermesinden kaynaklanmaktaydı. Stanislavski’nin önünde, sadece biçimde değil; yaratıcı oynayış ya da oyuncunun içsel yaşantısı anlayışı açısından da özgün ve hakiki olan bir model vardı. Ancak, performansın oluşum sürecini anlayamadığı gibi, Fedotov da bunu ona açıklamadı. Aslına bakılırsa, bunu ona açıklayabilecek hiç kimse de yoktu. Ama başkalarının klişelerini kopya ederek değil gözlemle çalışmayı öğrendi. Stanislavski, Gogol’ün, temelleri hedeflemek, oyunun anlamını daima akılda tutmak, düşünceler etrafında karakterler inşa etmek derken ne kastettiğini anladı. Fedotov oyunun öyküsünü oynamıştı, ama öykü sıkı bir biçimde psikolojiye, psikoloji de karakter ve yazara bağlıydı (Benedetti, 2012: 33).

Stanislavski, Puşkin’in bir şatoda yaşayan “Açgözlü Şövalye” karakterinde içsel bir şeyler bulmaya çabaladı. Bunun için de kendinisi gece boyunca eski bir şatoya kapattı. Aktörün belleğinin bu biçimde, yani gerçek deneyim ev duyguları daha sonra bir rolde yeniden canlandıracak biçimde kaydetmeye gayret ederek işlemediğini keşfetti (Whyman, 2012: 47-48).

Yirmi sekiz yaşında Lev Tolstoy’un “Bilginin Meyveleri” oyunuyla ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. Stanislavski  (1992: 180)-181) bu süreci şu şekilde anlatır:

“İmgelemimin sunduklarını oyunculara gösterdim, onlar da beni taklit ettiler. Doğru hissedebildiğim yerlerde oyun canlandı. Becerimizin yalnızca yüzeysel kaldığı yerlerde ise canlanmadı. O zamanki çalışmamın biricik iyi yanı çabamdaki içtenliğimdi. Gerçeği aradım. Yapaylığa gelince, hele tiyatromsu ve ticari yapaylıklar, her türlüsünü yakından tanıdıktan sonra, benim için dayanılmaz bir hal aldı. Tiyatronun içinde tiyatrodan nefret etmeye başladım. Bütün istediğim: Canlılık, gerçek, gerçek yaşam, beylik değil, sanatlı yaşam. (…) Salonda, yönetmen masasında oturan kişi, sahnedeki sahteliği açık seçik görür. Ben de ilk bakışta gördüm.”

Bilginin Meyveleri Vladimir-Demiroviç Dançenko’nun dikkatini çekti ve Stanislavski’nin çalışmalarını yakından takip etmeye başladı.

Stanislavski otuz üç yaşında Othello’yu sahneledi. Bu oyunda Othello’yu oynadı. Bu süreçte birçok denemede bulunsa da rolün altında ezildi, hastalandı ve başarısız olduğunu düşündü. Oyunun temsillerinden birine gelen Rossi oyunla ilgili eleştirilerde bulundu ve aralarında şu diyalog geçti:

Tanrı size sahne için, Othello için, Shakespeare için, Shakespeare’in bütün repertuvarı için gereken her şeyi vermiş. Sorun avucunuzun içinde. Tek eksiğiniz sanat. Bir gün elbet o da…”

Peki, ama bu sanatı nerede, kimden ve nasıl öğreneceğim?

Eğer yakınınızda güvenebileceğiniz bir büyük usta yoksa, size bir tek öğretmen salık verebilirim.”

Kim o öğretmen?”

“Siz kendiniz.” (Stanislavski, 1992: 247-248).

Resim

​1897’de o dönemdeki Rus Tiyatrosuna karşı benzer hoşnutsuzlukları paylaştıkları Nemiroviç Dançenko’dan bir mektup aldı. Buluştular. Dançenko Stanislavski’yle ortak bir tiyatro kurmak istediğini söyledi. Birlikte kuracakları tiyatronun edebi ve sanatsal analizini yaptılar. Sonra alan paylaşımı yapıldı. İşin edebi kısmından Dançenko, oyunculuk, sahne yönetmenliği ve idarecilik kısmından da Stanislavski sorumlu olacaktı.

Yaptıkları ilk toplantıda (On beş saat sürmüştür.) sanat ahlakı üzerine şu ilkeleri belirlediler:

“Küçük diye bir şey yoktur, ancak küçük oyuncular vardır.

“İnsan sanatı sevmeli, sanatta kendini değil.” 

Bugün Hamlet, yarın bir figüran, ama figüran olabilmek için de kesinkes sanatçı olmak zorundasınız.”

“Ozan, oyuncu, ressam, terzi, dekorcu, aksesuarcı-hepsi de bir ek amaca hizmet ederler, bu amaç ise, yazarın yapıtına koyduğu temeli oluşturur.” 

Tiyatronun yaratıcı yaşamına karşı her türlü başkaldırı, bir cinayettir.”

Geç gelme, tembellik, kapris, huysuzluk, kötü karakter, rolünü ezberlememek, bir şeyi iki kez yineleme ve yineletme alışkanlığı, bunların hepsi de bizim uğraşımıza aynı derecede zararlı olduklarından köklerinden sökülüp atılmaları gerekir.” (Stanislavski, 1992: 257-258).

Birçok toplantı yapıp ilkelerini belirledikten sonra birlikte tiyatro kurmaya karar verdiler. Bu kararla 1897 yılında açılacak olan ünlü Moskova Sanat Tiyatrosu’nun temelleri atılmış oldu. Bu tiyatroda sekiz yıl boyunca çok önemli oyunlar sahnelenir. Özellikle Çehov’un Martı oyunun Stanislavski ve Moskova Sanat Tiyatrosu için bir dönüm noktası olmuştur.

Moskova Sanat Tiyatrosu, aynı zamanda bir tiyatro okulu olarak da etkinlik göstermiş, birlikte çalıştığı oyuncularla 20. yüzyıl dünya tiyatrosunu etkileyen bir oyunculuk yöntemi geliştirmiştir. Bu yönteme göre, oyuncunun gövdesi ve sesi rolün gerektirdiği her duruma uyacak bir esnekliğe uyacak biçimde eğitilmelidir. Oyuncu, gerçek yaşamı ustaca gözlemleyebilmeli ve seçtiği gerçek davranış özellikleriyle rolünü canlandırabilmelidir. Oyuncu, rolünü hiçbir yapaylığa düşmeden canlandırabilecek bir teknik edinmeli ve kendini oldukça karmaşık bir psikolojik eğitimden geçirerek canlandırdığı kişinin içinde bulunduğu duruma uydurabilmelidir. Bunun için de duygusal belleği oyunun gerektirdiği değişimleri yansıtacak çağrışımlarla donatılmış olmalıdır. Canlandıracağı kişinin nasıl bir çevreden geldiğini ayrıntılı olarak incelemeli, o kişinin oyunun bütünlüğü içindeki yerini belirlemelidir. Oyuncu bütün bu çalışmalarını oyunun bütünlüğü içinde eritebilmek için bütün dikkatini oyunun akışı üzerinde yoğunlaştırmalı ve sahnedeki eylemin o anda ilk kez canlandırıldığı izlenimi seyirci üzerinde yaratmalıdır (Ergün vd., 2015: 27). Oyuncunun biricik kaygısı, sanatlı eylem yaratmaktır (Stanislavski, 1992: 342).

Stanislavski ve Dançenko’nun arası sekiz yılın sonunda açılmaya başladı. Moskova Sanat Tiyatrosu’nun Almanya turnesi sonrası Stanislavski güvensizlik duymaya başladı.

1906’da kriz noktasına ulaşıldı. 1906’nın haziran ayında yaz tatili için Finlandiya’ya gittiği sırada, Stanislavski hangi yöne gideceğini bilemeyecek vaziyette, şaşkın ve moral bozukluğu içindeydi. Sekiz yıllık kesintisiz çalışma, Çehov’un 1904’teki ölümü, 1905’teki başarısız devrim girişimi ve onu takiben, Sanat Tiyatrosu’nu finanse etmiş arkadaşı Savva Morosov’un intiharı, duygusal açıdan yıpranmaya neden olmuştu. Hepsinden önemlisi, Stanislavski kendine olan tüm inancını kaybetmişti. Sahnede kendini ölü hissetmekteydi. Bir zamanlar tiyatroya gidip sahneye çıkmayı bekleyemezken, bu şimdi tatsız bir işe dönmüştü. Bu verimsizlik duygusu aynı yılın mart ayında, bir gösteri sırasında -büyük olasılıkla Halk Düşmanı’nda- onu hakimiyetine almıştı. Kasları otomatik biçimde karakterin dışsal görünümünü oluşturuyordu, bedeni önceden yarattığı eylemleri mekanik olarak tekrar ediyordu, ama ne içsel itki, ne duygu, ne yeniden yaratım hissi ne de hayat vardı eylemlerinde (Benedetti, 2012: 42-43).

1906 yılından itibaren altı yıl boyunca oyunculuk sanatı üzerine özellikle kafa yordu; elinde yeterince bilgi olmadığı için araştırmalarda bulundu. Stanislavski bu süreçte sisteminin temellerini de oluşturacak olan çalışmalar yapmaktaydı. Tiyatronun altyapısını oluşturacak oyuncuları yetiştirmek için bir sınıf açıldı.

Tiyatronun dışında figüranlara, gençlere, öğrencilere Sulerjitski ile harıl harıl benim sistemimi öğretmekte iken, Tolstoy’un The Living Corpse-Yaşayan Ölü’sü geldi. Piyeste sayısız denecek kadar çok kişi var. Tüm figüranlara ve öğrencilere yapıma katılmaları söylendi ilk prova öncesinde hiç beklenmedik bir şey oldu; Nemirovich-Danchenko, bütün topluluğa hitaben yaptığı konuşmada, benim yürütmekte olduğum ve tiyatroca kabul edilmiş bulunan yeni çalışma yöntemlerimin bütün aktörlerce ayrıntılı biçimde incelenmesi gerektiğini belirtti. Bu amaçla da yapım üzerinde herhangi bir çalışmaya başlamadan önce, ‘sistem’im denilen şeyi aktörlere ayrıntılarıyla açıklamam gerektiği görüşünü ileri sürdü.” (Stanislavski, 1992: 435).

1912 yılında Birinci Stüdyo kuruldu. Bu stüdyoda Stanislavski Sistemi öğretilmekteydi. Bu süreçte sistem oyuncularca başta kabul edilmedi. Stanislavski (1992: 436-437) oyuncuların söylentilerini şu şekilde aktarır:

Peki, kendisi neden kötü oynamaya başladı rollerini? Kuramlarından önceki oyunları daha iyiydi. Yalın, düpedüz oynadığı zamanlar daha güzel oynuyordu.” (…) “Kendi yeni sistemine göre hele bir oynasın da görelim bakalım. O zaman kendisini dinler, dediklerine inanırız. Bence Stanislavski, bu kadar bilgili olmadan önce rollerini daha iyi oynamaktaydı.”

Bütün bu söylentiler karşısında Stanislavski çalışmalarını coşkuyla ve büyük bir inatla sürdürdü. Gittikçe sevimsizleşti ve oyuncu arkadaşları ondan uzaklaştı. Stanislavski de çözümü henüz tiyatroya yeni başlamış gençlere sistemi anlatmakta buldu. Gençlerin deneyimsizliği söylenenleri anlamalarını kolaylaştırdı.

“Olgunlaşmış, kendilerinde belirli yöntemler geliştirmiş olan aktörler ise, kişisel inceleme ve eleştiriden geçirmeden yeniyi kabule yanaşmıyorlardı. Bu aktörler, sistem’i olduğu gibi, bütünüyle değil, kendi deneyimlerinin prizmalarıyla sanatsal doğalarının süzgecinden geçirerek benimsediler. Bu nedenledir ki, o güne dek sürdürdüğüm çalışmalarda ve alıştırmalarda oluşumunu tamamlamış olan görüşlerim, ilkelerim onlar tarafından gençlik coşkusuyla değil, fakat ciddilikle, ölçülüp biçilerek ve derinlemesine kabul edilmiştir. Bir kuramı, uzun çabalar ve kendi kendine karşı vereceği savaşımlar sonunda gene ancak aktörün kendisinin uygulamaya geçirebileceğini anladılar. Verebildiğim en ufak yardımcı bir ilkeyi bile canla başla benimsediler ve onu sessiz sedasız, geliştirmeye koyuldular. Öte yandan, sistem’imde olgunlaşmamış, aydınlığa kavuşmamış ne varsa onlar da aktörlerin acımasız eleştirilerine konu oldu.”(Stanislavski, 1992: 437-438).

 

Stanislavski sonraki yıllarda sahnelediği/oynadığı birçok oyunda çeşitli çelişkiler yaşadı. Çoğunlukla başarısızlık hissine kapıldı; ama yaşadığı başarısızlıkların sebebini araştırmaktan geri durmadı. Oyunculuk sanatına dair araştırmaları yaşamı boyunca devam etti. Bütün bu araştırmalar sonucu sistem oluştu.

Benedetti’nin (2012: 17) de belirttiği gibi Stanislavski “doğuştan yetenekli” olsaydı, bir oyuncu olarak yeteneği
-kimilerine göre dehası- dolaysız ve kendiliğinden bir çıkış yolu bulmuş olsaydı, ‘sistem” diye bir şey olmayacaktı. Büyük yeteneklerini özgürce dışavurmasını engelleyen bariyerleri ortadan kaldırmak yıllar süren ısrarlı ve aralıksız çabasının sonucu gerçekleşti. Oyunculuğun “gramer”ine dönük araştırması bu mücadelenin sonucuydu.

2. Sistem’e Yönelik Genel Buluşlar

Stanislavski’nin fark ettiği en önemli şeylerden biri, tıpkı iki üç yaşlarındayken odunu ateşe koyar gibi yapmak yerine gerçekten koyması gibi, oyuncunun görür gibi yapmak yerine görmesi, dinler gibi yapmak yerine gerçekten dinlemesi gerektiğiydi.

Stanislavski metodunun hiçbir özeti, bütünüyle doğru olduğunu ileri süremez ve tüm Stanislavski hayranlarını ve eleştirmenlerini hoşnut bırakma iddiasında olamaz. Yine de temel hatları şu şekilde çizilebilir:

1.   Oyuncuların bedenleri ve sesleri tüm gereksinimlere etkili şekilde yanıt verebilmesi için bütün yönleriyle eğitilmelidir.

2.   Oyuncular, yarattıkları karakterleri herhangi bir hile duygusu uyandırmaksızın izleyiciye aktarabilmeleri için teknikleri eğitimi almalıdır.

3.   Oyuncular rollerini inşa edecekleri bir temel olarak gerçekçiliği ustaca gözlemleyebilmelidir.

4.   Oyuncular “büyülü eğer” ifadesini kullanarak (örneğin “eğer bu durumla karşılaşan kişi ben olsaydım…”) ve Stanislavski sonunda yaklaşımın bu kısmını yadsımış olsa da “duygu belleğinden” yararlanarak (yani tanımadıkları bir duyguyu kendi hayatlarındaki benzer bir duygusal durumla ilişkilendirerek) sahnede yaptıkları her şeyin içsel gerekçesini bulmalıdır.

5.   Oyuncular metni adamakıllı analiz etmeli ve yalnızca kendilerini oynamaktan kaçınmak için metinde bulunan “verili koşullar” çerçevesinde çalışmalıdır.

6.   Oyuncular her sahnedeki motivasyonları anlayarak karakterin temel “hedefini” veya rolün “eylem çizgisini” tanımlamalıdır.

7.   Oyuncular “ilk sefer ilüzyonunu” sunarak sahnede an be an ilerleyen eyleme odaklanmalıdır.

8.   Oyuncular kendi egolarını prodüksiyonunun sanatsal gereksinimlerinin önüne geçirmeyerek anlayışlarını ve yeterliliklerini kusursuz hale getirmek için sürekli çaba sarf etmelidir (Brockett, 2016: 383).

Stanislavski’ye göre oyunculuk iki işleme dayanır: “Kendi üzerinde çalışma ve rol üzerinde çalışma.” 1925’te Sanatta Yaşamım adlı kitabının Rusça basımında, Stanislavski şöyle yazmıştır: “Sistemim iki temele dayanır. 1. Oyuncunun kendi üzerindeki içsel ve dışsal çalışması, 2. Rol üzerinde içsel ve dışsal çalışma. Oyuncunun kendi üzerindeki içsel çalışması, esinlenmeyi sağlayan yaratıcı havayı ortaya çıkarak psişik tekniği geliştirmektir. Dışsal çalışma ise, rolü ortaya çıkarmak ve iç yaşamı dışa yansıtmak için bedenin hazırlanmasıdır. Rol üzerinde içsel çalışma, üzerinde çalışan oyunun içeriğini sarmalayan çekirdeği incelemek ve böylece hem oyunun hem de rolün anlamını ortaya çıkarmak içindir.” Ancak sanatçı, rol üzerindeki dışsal çalışmayı açıklamamıştır (Nutku, 2009: 134).

Stanislavski, içsel mekanizmalara bilinçaltı adını verdi. Karşısındaki sorun ona çözümsüz görünüyordu; ta ki büyük oyuncuları gözlemleyip de bir oyuncunun sahne üstünde ızdırap çekmek ya da sevinçten uçmak için gerçek bir nedeni olmasa da, esinlendiği zaman hakiki coşkulara sahip olmaya başladığını fark edene kadar. Bu gerçek, Stanislavski’yi şu fikre götürdü: bilinçaltı -coşkuların kontrol edilemez biçimi- bütünüyle erişilmez değildir ve bu içsel mekanizmayı isteğe bağlı olarak “çalıştırabilecek” bir tür anahtar olmalıdır. Coşkuları kasten uyandırma ve bir insanın coşkusal durumundan sorunlu olan psikolojik mekanizmayı dolaylı bir şekilde etkileme ihtimali üzerine çalışmaya başladı. Yıllar süren araştırması boyunca, Stanislavski “bilinçaltına bilinç yoluyla ulaşmanın çeşitli araçları” üzerine deneyler yaptı. Bu araçların hepsi –bunların içinde oyuncular arasında çok popüler olan coşkuları zorlamak da vardı- o dönem için ilerici teknikler olsalar da Stanislavski de hayal kırıklığı yarattılar; ta ki fiziksel eylemler yöntemini geliştirene dek.

Stanislavski bu yöntemi oyuncunun coşkusal tepkilerinin anahtarı, oyuncunun yaratıcılığının temeli, sahne üzerinde kendiliğindenliği yakalamanın yolu, bütün Sistem’in özü ve kendisinin tiyatroya bıraktığı yaratıcı miras olarak adlandırıyordu (Moore, 2009: 35-36).

Stanislavski, insanın psikolojik ve fizyolojik varlıkları arasında kopmayan bir bağ olduğunu keşfetti. Her fiziksel harekette mutlaka psikolojik bir şeyin var olduğunu gördü. Örneğin, kapıyı açmak fiziksel bir harekettir; ancak kapının açılmasında mutlaka psikolojik bir neden vardır. Aynı şekilde her psikolojik davranışta mutlaka fiziksel bir şey vardı. Örneğin, eğer odayı terk etmek isterseniz, kapıya doğru yürürsünüz (fiziksel hareket), orada bulunanlar da sizin odadan çıkmak istediğinizi anlarlar. Bazen dış hareketsizlik bir iç etkinliğin anlamı olabilir. Kötü bir haber duyan kimse hareketsiz kalabilir. Öyleyse, fiziksel anlatımı olmayan hiçbir iç etkinlik yoktur. Kendi iç dünyamızı, başkalarına, gövdemizin hareketleriyle anlatabiliriz (Nutku, 2009: 136-137).

Stanislavski’nin sistemi çağrışımcı psikolojiye derinden bağlıdır. Stanislavski hakkında yazanların onunla Ribot arasındaki bağı kabul etmeleri sıradan hale geldi, ama bu daha önceleri hiç bütünüyle analiz edilmedi. Stanislavski’nin dikkat ve kas gerginliği, uyum, üstgörev ve duygu ortaklığı arasındaki ilişkiye dair anlayışı bu bağlantıdan kaynaklanır; duygusal bellek, zihin, irade, hissediş ise çağrışımcı ve belki de daha eski kökenli psikolojiyle bağlantılıdır (Whyman, 2008: 319).

Stanislavski’nin nörofizyolog Ivan Pavlov’un çalışmaları üzerine araştırmalar mı yaptığı yoksa son keşfinin insan davranışları üzerine onun kırk yıllık çalışmalarının doğal ve mantıksal sonuçları mı olduğu belli değildir. Bununla beraber Stanislavski’nin nörofizyolog I. M. Seçenov’un çalışmaları üzerinde inceleme yaptığına dair kanıtlar vardır. Stanislavski içsel deneyimlerin ve onların fiziksel ifadelerinin ayrılmaz bir bütün olduğunu keşfetti “ilk gerçek şudur: insan ruhunun öğeleri ve bir insan vücudunun parçaları bölünemez” diyordu. Stanislavski’nin tezi şudur: İnsanın psikolojik yaşamı -ruh hali, arzular, hisler, niyetler, ihtiraslar- basit fiziksel eylemler aracılığıyla ifade edilir. Bu tez Ivan Pavlov ve I. M. Seçenov gibi bilim insanları tarafından da teyit edilmiştir (Moore, 2009: 43).

Resim

 

​Sistem’in felsefesini çözümlemeye çalıştığımızda çıkarabileceğimiz ilk tespit, onun bir sonuç değil, bir süreç olarak ele alınması gerekliliğidir. Stanislavski’nin “iç yaratıcı davranış” ya da “yaratıcı ruh durumu” dediği şey, bütünüyle bilinçaltına ait bir bölgede yer aldığı için kavranılamaz ve somut olarak ele geçirilemez. Dolayısıyla “sistem”, öncelikle yaratıcılığı kışkırtacak veya serbest bırakacak araçları keşfetmekle, ikincisi, onun kontrollü ve sanatsal üretime fayda sağlayacak biçimde yol almasını sağlayacak kanalları inşa etmekle yükümlüdür. Ayrıca sistem şunu da iddia eder. Onun aracılığıyla yürütülecek çalışma her zaman bizi sarsacak ya da kendimizden geçirecek bir yaratıcılık ortaya çıkarmasa bile, yine de sisteme uygun olarak oynamak sanatsal açıdan üstün bir performans sergilenmesini sağlayabilecektir. Çünkü, dereceleri farklı seviyelerde olsa da sistemin sonucunda ortaya konan bu, daima “organik yaratıcılığın doğal yasalarına” bağlı kalmaktadır (Karaboğa, 2011: 71).

Stanislavski, üç tip oyuncu olduğunu söyler. Birincisi, alışkanlık haline gelmiş insan davranışının, yüzeysel bir yanını sunar. Bu yorum, başka kötü oyuncuların gözlemlen­mesine dayanır. Bu oyuncu, izleyiciye ‘aşk’ın, ‘öfkenin ya da metnin gerektirdiği duygu her neyse onun basmakalıp bir temsilini sunar. İkinci tip oyuncu kendini metne uyarlar ve benzersiz ve ilginç varsaydığı, sahnede gereken davranışa ilişkin kendi yorumuyla or­taya çıkar; sete ya da sahneye de bunu sunmak için gelir. Üçüncüsü ise, Stanislavski’nin (organik) dediği oyuncudur. Metnin aslında hiçbir davranış ya da duygu gerektirmedi­ğini, metnin yalnızca hareket istediğinin farkındadır; sete ya da sahneye yalnızca sahne çözümlemesiyle donanmış olarak gelir. Sahnede olup bitene göre her an oynamak üzere hazırlanmıştır; hiçbir şeyi göz ardı etmez ve hiçbir şey keşfetmeye kalkmaz. Organik aktör, yönetmenin her zaman çalışmak istediği oyuncu tipidir. Aynı zamanda o sahne­de ve filmlerde en çok hayranlık duyduğumuz sanatçıdır (Mamet, 2007: 82).

‘Sistem’ diye kabul ettiğimiz şey, Stanislavski’nin bir sanatçı olarak kendi gelişimini analiz etme ve izleme girişiminden, bir oyuncu olarak kendi ülkülerine erişme, kendi gelişim standartlarını karşılama çabasından kaynaklanır ve somut faaliyetten doğduğu, spekülasyon ya da soyut teori sonucu değil de yaşanmışlıkla bulunmuş çözümler içerdiği içindir ki, bu haliyle çok daha değerlidir. Sistem incelenmiş, sınanmış ve doğrulanmış kendi pratiğidir. Yol boyunca oyuncu ve yönetmenlerden yardım almış olsa da, ‘sistem’ temelinde Stanislavski’nin kendi yaratımıdır. Çünkü başkaları onun için elde edilen sonuçları tanımlayabilirken, bu sonuçların erişilebileceği süreci tanımlayamazdı. Bunu kendi başına yapmak zorundaydı (Benedetti, 2012:17-18).

Stanislavski’ye yöntemi üzerinde soru sorulduğunda o: “Kendi yönteminizi kendiniz yaratın, benim yöntemimin kölesi olmayın. Kendi oyunculuğunu geliştirecek bir şeyler getirin. Ama yalvarırım, alışılagelinen, geleneksel oyunculuktaki klişeleri, kırın atın.” 1918 ile 1922 yılları arasında Opera Stüdyosu’nda yaptığı çalışmalarda, Stanislavski, oyunculuğun kimseye öğretilemeyeceğini tekrarlayıp durmuştur. Onun yapabileceği şeyin, yeteneği olan kimseleri kalıplardan kurtarmak ve mekanik oyunculuğun tuzağına düşmekten nasıl korunacağını göstermek olduğunu belirtmiştir. Yönteminin de onun tarafından bulunmuş bir şey olmayıp yaşamda ve tiyatro adamlarından öğrendiklerinin bir özeti olduğunu söylemiştir (Nutku, 2009: 134).

3. Devrim Süreci ve Stanislavski’nin Etkilenişi

Stanislavski zengin bir burjuva ailenin çocuğuydu. Gençliğinde fabrikalar yönetiyordu. Bu zenginliğin nimetlerini yıllar boyu yaşamak varken, o henüz çocukken kapıldığı tiyatro sanatını hayatı boyunca geliştirmek için mücadele etti. Onun devrim sürecindeki tepkisi, gelişimi ve devrimin olanakları elbette tiyatro yaşamını da etkilemiştir.

“Birinci devrim öncesindeki o siyasal huzursuzluk günlerinde toplumun bütün kesimlerinde şiddetli bir protesto rüzgarı esmekteydi. Halk gerçekleri hükümetin yüzüne korkmadan haykıracak kahramanın yolunu gözlemekteydi. İşte böyle bir zamanda Doktor Stockman imgesinin Moskova’da özellikle de Petrograd’da  ünlenivermesinde şaşılacak bir yön yok. “Halkın Düşmanı” piyesini oynamaktaydık. (…)Seyirci çok heyecanlıydı; Stockman’ın ağzından çıkan veözgürlüğü anıştıran çağrıştıran en küçük söze bile hemen yanıt veriyordu. Oyunun hiç beklenmedik yerlerinde bir alkış tufanıdır kopuyordu. Temsil, sanatsal olmaktan çok, siyasal bir havaya bürünmüştü. Bu hava içinde, oyunun durdurulmasını ve de tutuklanmamızı her an bekler olduk. (…) Piyesin son perdesinde, Doktor Stockman, kalabalığın taşlaya taşlaya altını üstüne getirdiği odasını düzene koymaya çalışırken, o karmaşa için de, bir gün önceki toplantıdagiymiş olduğu siyah paltosunu bulur. Paltoda bir yırtık görür, karısına seslenir: ‘Özgürlük ve gerçek uğrunda savaşmaya giden insan asla yeni palto giymemeli.’ Seyirci bu tümceyi, özgürlük ve gerçek uğrunda pek çok paltonun parçalanmış olduğu Kazanski Alanı katliamı ile birleştiriverdi. Bunun üzerine salon öyle bir uğuldamaya ve fokur fokur kaynamaya başladı ki, ayaklanma ha patladı ha patlayacak korkusu ile oyunu durdurmak gerekmekteydi. Seyirci, oyuncu ile kaynaşmış, özdeşleşmişti; sanat kuramcılarının ikide bir sözünü ettikleri kitle hareketi bu olsa gerekti. Salon ayaklandı, ramp ışıklarına doğru atıldı. Bereket, sahne çok alçaktı, önünde orkestra yeri de yoktu; yüzlerce el uzanmaktaydı önümde, hepsini bir bir sıkmak zorunda kaldım. (…) Tiyatronun nasıl bir etkileme gücüne sahip olduğunu o gece kendi deneyimimle öğrenmiş oldum” (Stanislavski, 1992: 318-319).

Stanislavski bu süreçte sanata politika bulaştırmamaya gayret etmiştir. Ona göre politikaya bulaşan sanat işlevini yitirecektir.

“Odessa’daki son temsillerimiz adeta tam bir felâketle sona erdi ve sanatımız politikanın mutfağına tıkıldı tıkılacak hale geldi. Bu, devrim öncesi kentin üzerine çöken o bilinen bunalımlı günlerden birinde oldu. Hava gergindi, elektrik yüklüydü. Polis tepeden tırnağa göz-kulak kesilmişti. Oyunumuzu bitirip de tiyatrodan çıktığımızda, güneylilerden oluşan ateşli, coşkun-taşkın kocaman bir kalabalığın ortasında bulduk kendimizi. Çevrenizi saranlar, olağanüstü güzellikteki kordona çıkan caddeler, daha sonra otele varan bulvar boyunca bizimle birlikte yürüdüler. Bu yürüyüş, çığlıklar, avaz avaz söylenen şarkılar, birden durmalar ve devrimci nitelikli konuşmalarla sürüp gitti. Yürümekte olduğumuz bulvarın sonunda bir polis ekibi kalabalığı beklemekteydi. Polislere yaklaştıkça çevremizdeki atmosfer daha da elektriklendi ve gerginleşti. Çıkması olası bir felaketi önlemek amacıyla, biz aktörler, polislerle bir ön-konuşma yapmaya giriştik, kalabalığı zor kullanarak dağıtmadan önce, bizim kendilerini inandırıp yatıştırmamızı beklemelerini rica ettik. Kabul ettiler. Bize karşı gösterdikleri onurlandırıcı ve belleğimizde uzun zaman yaşayacak olan ilgiye teşekkür ederek kalabalığa yöneldik. ‘Bu olağanüstü akşamı vuruşup kırışmakla, karakolda düzenlenecek bir tutanakla, tutuklamalarla istenmeyen bir sonuca yöneltip bize zindan etmeyin.’ dedim. “Tatlı anılarla ayrılalım birbirimizden ve evlerimize gidelim.” Vedalaştık, ayrıldık” (Stanislavski,
1992: 323-324).

Resim

 

Sanata politikayı bulaştırmak istemese de devrim sürecine girilmiş olması, halkın ayaklanarak iktidara karşı protestolarda bulunması, devrimin ve olumlu değişimin coşkusu elbette Stanislavski’yi ve Moskova Sanat Tiyatrosu’nu da etkileyecekti. Bu sebeple Gorki’nin piyeslerini sahnelemek istedi.

“Şimdi çevremizde ikinci devrimin gümbürtülerini duymaktayız. İkincisinin ardından üçüncü devrim, hepsi de 1917’de. Tiyatroya yeni bir işlev yüklendi, kapılarını, o güne dek kültürel nimetlerden paylarını alma fırsatını ve olanağını bulamayan milyonlara açacaktı. Andreiev’in Anathema’sındaki kalabalığın, milyonlarca aç insanı doyurabilmek için iyi yürekli Leizer’den ekmek isteyişi, bu yüzden de onu umutsuzluğa itekleyişi durumunda olduğu gibi, biz de tiyatromuza dolaşan büyük kalabalık karşısında ne yapacağımızı bilemez olduk. Öte yandan, böyle bir dönemde üstümüze düşen görevin olağanüstü önemi karşısında kalplerimiz kaygıyla ve sevinçle çarpmaya başladı. (…) Devrimden sonra bir süre tiyatro seyircisinin yapısında şöyle bir değişiklik meydana geldi; salonu dolduranlar artık: zengin, yoksul, aydın, cahil, öğretmen, öğrenci, arabacı, kapıcı, küçük memur, çöpçü, şoför, kondüktör, kadın işçi, hizmetçi ve askerden oluşuyordu. Dekorlarımızla aksesuarımızı Sanat Tiyatrosundan heybetli Solodovnikovski Tiyatrosuna taşıyarak olağan repertuvarımızda bulunan yapıtları haftada iki üç kez bu yeni seyirciye sunuyorduk” (Stanislavski, 1992: 455).

Bu yeni seyirci oyunları gürültüyle karşılamış ve oyuncuları rahatsız etmiş olsa olsa da Stanislavski’nin bir gösteride seyircilere yaptığı konuşma sonrasında yapılan bütün gösterilerde seyirci gerektiği gibi izlemiştir. Stanislavski seyircilerin birbirlerini bu kadar hızlı eğitmiş olmasına çok şaşırır.

Stanislavski artık prodüksiyon ve seyirci kaygısına düşmeden donanımlı sahnelerde istediği oyunu sahneleyebiliyordu. Ona bu olanakları sağlayan, başta olumsuz karşıladığı, devrim oldu.

4. Sistemin Öğeleri

4.1. Sihirli Eğer

Stanislavski, oyuncunun sahne üzerindeki olayların gerçekliğine dürüstçe inanabileceğini düşünmüyordu, ama oyuncunun sahne üzerindeki olayların olabilirliğine inanabileceğini söylüyordu. Oyuncu sadece, şu soruya cevap vermeyi denemelidir: “Eğer Kral Lear’ın yerinde olsaydım ne yapardım?” Stanislavski’nin adlandırdığı şekliyle bu “sihirli eğer”, karakterin amacının oyuncunun amacına dönüştürür. İçsel ve fiziksel eylemler için güçlü bir uyarıcıdır. Eğer oyuncuyu imgesel koşulların içine taşır. “Eğer… yerinde olsaydım ne yapardım?” sorusuyla oyuncunun kendisine verili koşullardaki X kişisi olması gerekmez. Eğer bir varsayımdır, bir şeyin gerçekten var olduğunu ima ya da iddia etmez. Eğer sayesinde oyuncu kendisi için problemler yaratır. Bu problemleri çözmek için harcadığı çabaysa onun doğal bir biçimde içsel ve fiziksel eylemlere götürecektir. Eğer imgelem, düşünce ve mantıklı eylem için kuvvetli bir uyarıcıdır. Ve biliyoruz ki doğru bir biçimde icra edilen mantıklı eylem oyuncunun coşkularının içsel mekanizmasını harekete geçirecektir (Moore, 2009: 53-54).

Doğru bir “eğer” cümlesi, oyuncunun hareketini ve karakterin varoluşunu, en azından, oyuncunun ilk adımı atmasını sağlar.

4.2. Verili Durum (Belirlenmiş Ortam)

Belirlenmiş ortam, oyunun olay dizisini, türünü, zamanını, aksiyonun yerini, yaşam koşullarını, yönetmenin ve oyuncunun yorumunu, dekoru, giysiyi, aksesuvarı ve sahne efektlerini kapsar (Nutku, 2009: 139).

Verili durumlar aynı zamanda, oyuncunun o verili durumda ne yapması gerektiğini neyi amaçladığını, kiminle çatışmaya girdiğine vs. dair sorular barındırırlar ve bu soruyu ya da sorunu çözmek için belirlenen her türlü istek yönelim doğurur. Yönelimlerin, verili durumla ilişkisinin mantıksal ve organik olması şarttır. Diğer taraftan yönelimlerin her zaman için eylem belirten fiillerle be isterim kelimesiyle kullanılması oyuncuyu eyleme kışkırtacaktır. Oyuncunun yapması gereken sahnede kendisini bekleyen ödevi yerine getirmek yani yönelimini yaşamla doldurmaya, onu sanatsal olarak biçimlendirmeye gayret göstermektir (Karaboğa, 2011: 67).

4.3. İmgelem

Stanislavski (1992: 87), “Bir Aktör Hazırlanıyor” adlı ünlü kitabında tiyatro eğitmeni Torstov’a, bir arkadaşının tablosu önünde, imgelemle ilgili şunları söyletir: “Bunu, hayatı boyunca Moskova’nın kenar mahallerinden dışarıya bir kere bile adımını atmamış bir insanın çizdiğine kim inanır? Kışın evinde otururken çevresinde gördüklerinden, okuduğu hikayelerle, karıştırdığı bilim dergilerinden, gözüne ilişen fotoğraflardan bir kuzey kutbu sahnesi meydana getirmiştir. Muhayyelesi (imgelemi) malzemenin karışımından bir resim çıkarmıştır.”

Muhayyele (imgelem), olabilecek veya meydana gelebilecek şeyler yaratır, alışılmamış bir biçimde yaratma yeteneği ise var olmayan, hiçbir zaman var olmamış olan ve de olmayacak olan şeyleri bulup ortaya koyar. Bununla beraber olmayacak şeylerin günün birinde olmayacağını kim bilebilir? Alışılmamış bir biçimde yaratma kabiliyeti uçan halıyı yarattığı zaman, bir gün kanat takınarak uzayda yol alabileceğimiz kimin aklına gelebilir? (Stanislavski, 1992: 88).

Sahne üzerinde yaptığımız her hareket, söylediğimiz her söz, muhayyelemizin (imgelemimizin) ürünleri olarak belirir. Eğer herhangi bir cümleyi, herhangi bir hareketi, kim olduğunuzu, nereden geldiğimizi, niçin, ne istediğimizi, nereye gideceğimizi, oraya varınca ne yapacağımızı tastamam bilmeden, makinemsi bir tarzda söyler ve yaparsanız, hayal etme melekesinden yoksun olarak oynuyorsunuz demektir. O zaman, oynadığınız şey ister uzun olsun, ister kısa gerçek olmayacaktır, sizde kurulu bir makineden, bir robottan öteye geçemeyeceksiniz (Stanislavski, 1992: 110).

Oyun yazarı çoğunlukla karakterlerin geçmişine ya da özelliklerine dair bilgi vermez. Oyuncunun işi canlandıracağı karakterin detaylarına ulaşmak, oyunun bütününe bağlı olarak, kendine veriler oluşturmaktır. Oyuncu karakterin geçmişini, fiziksel, piskolojik ve sosyal özelliklerini, yani alt metnini imgelem yoluyla yaratmalıdır.

Stanislavski “Seyirciler tiyatroya alt-metni duymaya gelir,” der ve ekler: “metni evlerinde de okuyabilirler.” (Moore, 2009: 56).

4.4. Konsantrasyon

Stanislavski, bilimsel yasaları takip ederek, sahne dışındaki dikkat dağıtan faktörlerin önüne geçmek için oyuncunun dikkatini sahne üzerindeki yeterince dikkat çekici nesnelere yoğunlaştırması gerektiğini söylüyordu. (…) Oyuncu sahne üzerinde her seferinde yeniden görmeyi, duymayı, düşünmeyi öğrenmelidir. Çünkü doğal psiko-fiziksel bütünü dağıtmıştır ve bu onun becerilerini felç etmiştir. Oyuncular sık sık görüyormuş, duyuyormuş ya da düşünüyormuş gibi yaparlar. Eğer oyuncu sahne üzerinde yaşayan bir insan olacaksa becerileri hayattaki gibi işlemelidir. Oyuncunun gerçekten gören gözü seyircinin dikkatini çeker ve onu nereye istiyorsa operaya yönlendirir. Gerçekten görmeyen gözler ise seyircinin dikkatini sahneden uzaklaştırır. Oyuncu sahne üzerindeki herhangi bir şeyi –örneğin bir vazoyu, bir kitabı ya da bir resmi- gerçekten görmeyi, bu nesnenin çevresine kendisine çekici gelecek bazı imgesel detaylar ekleyerek sağlayabilir. Oyuncu konsantrasyon üzerine ne kadar çok alıştırma yaparsa o kadar kısa sürede konsantrasyon otomatik haline gelecek ve sonunda oyuncunun ikinci doğası olacaktır (Moore, 2009: 58-59).

Stanislavski, konsantrasyonun daha güçlü olabilmesi için dikkat çemberleri kavramını ortaya atmıştır.

Buna göre küçük dikkat çemberi, oyuncunun yanındaki bir dekor parçasını (örneğin masayı) ve onun üzerindeki küçük eşyaları içerir.

Orta dikkat çemberi, birkaç kişiyi ve sahne üzerindeki bir bölüm dekor parçalarını içerir.

Büyük dikkat çemberi ise, oyuncunun sahne üzerinde gördüğü her şeyi kapsar.

Oyuncu dikkatini sağlamaya küçük bir nesneden başlamalı, daha sonra sahnenin bir bölümündeki eşyalara ve kişilere yönelmeli, daha sonra ise sahnenin bütüne yönelmelidir. Dikkat dağıldığı anda ise yeniden bir nesneye odaklanılmalıdır.

Diyalog içinde ise konuşulan kişinin davranışlarına, söylediği sözlere, yüz ve beden hareketlerine dikkat edilmesi gerekir.

4.5. İnanma ve Gerçeklik Duygusu

Sahne üzerinde olan her şey inandırıcı olmalıdır. Bir oyuncu sahnede görür gibi yapmak yerine gerçekten görmelidir. Yaptığı nedenli ve mantıklı eylemler hem oyuncunun kendisinde hem de seyircide bir gerçeklik duygusu oluşturmalıdır. Yine de sahne üzerindeki gerçeklikle yaşamdaki gerçek farklıdır. Oyuncu Hamlet’i oynarken gerçekten Hamlet olmadığını bilir, ama yarattığı karakterin gerçek yaşamda olması gerektiği gibi davranmasını, dolayısıyla seyircinin onun gerçekliğine inanmasını sağlar.

Oyuncu yaptığı her şeyi azami gerçeğe sadıklık noktasına getirdiğinde bedenini ve zihnini birbiriyle ilişkilendirdiğinde ve yaptığı şeyi gündelik yaşamda yapıyormuş gibi hissettiğinde rolüyle birleşir ve “ben …yım.” durumuna ulaşır. Fiziksel eylemin icrasında ufacık bir sahicilikten uzaklık bile psikolojik yaşamın hakikiliğine zarar verecektir. Küçük bir fiziksel eylemin gerçeğe sadık bir biçimde icrası ise oyuncunun sahne üzerinde olan bitene inanmasına yardımcı olur (Moore, 2009: 63).

Bir oyuncu, her şeyden önce çevresinde olup bitenlere (ve) kendi yaptığı şeylere inanmalıdır. Gerçeklik düzeyinden imgesel bir yaşantının düzeyine geçtiği ve ona inandığı andan itibaren yaratıcı bir çabaya girişebilir (Stanislavski, 1992: 86).

4.6. Duygu-Düşünce Alışverişi

Karşınızda oynayan kişiye söz söylerken, düşüncelerinizin onun bilincine geçtiğine inanıncaya kadar titizlikle kovuşturmayı öğrenin. Ancak buna inandıktan, söze gelmeyeni de gözlerinizle verdikten sonra lafınızın artanın söylemeye devam edebilirisiniz. Ayrıca siz de, oyundaşınızın söyleriyle düşüncelerinizi, her tekrarlayışında sanki ilk defa duyup işitiyormuş gibi dinlemeyi öğrenmelisiniz. Onun sözlerini provalarda, oyunlarda, tekrar tekrar dinlemiş olsanız bile sanki o anda ilk defa dinliyor olmalısınız. Bu ilişki birlikteki oyununuzun her seferinde yeniden kurulmasını sağlar. Bu da yoğunlaştırılmış büyük bir dikkat, teknik ve artistik disiplin ister (Stanislavski, 1992: 292).

Bir oyuncu replikler yoluyla anlatılanı nasıl ki kendi imgeleminde yaratabiliyorsa aynı şekilde karşısındaki oyuncunun imgeleminde de yaratabilmelidir. Oyuncular bunun için sahne boyunca etki-tepki yöntemiyle sürekli etkileşim kurmak zorundadır.

Resim

 

4.7. Uyarlama (Adaptasyon)

İnsanlığa özgü iç ve dış araçlar kullanarak, çeşitli durumlar ve ilişkiler içinde insanların kendilerine özgü birbirlerine göre düzenleme ve de bir nesneye etkide bulunmayı sağlama yolunda gösterdikleri çabaya uyarlama (adaptasyon) adını veriyoruz (Stanislavski, 1992: 325).

Adaptasyon veya uyarlama, bir amaca ulaşırken fiziksel bir engelin üstesinden gelinmesidir. Aklında bir amaç olduğu ve ilişkiye girdiği kişinin özeliklerini değerlendirdiği andan itibaren oyuncu, adaptasyonu düşünmeye başlar. “Ne yapıyorum?” ve “Neden yapıyorum?” sorularını cevaplayan oyuncu bir eylemi icra etmek için çeşitli adaptasyonları kullanacaktır. Adaptasyon “Nasıl yapmalıyım?” sorusunun cevabıdır (Moore, 2009: 68).

4.8. Hız-Tartım

Fiziksel aksiyonu sonuçlandırmakta hız-tartım (tempo-ritm) önemli bir noktadır. Yaşamın her anında bir tempo (hız) ve ritm (tartım) vardır. Her ikisi de birer ölçüdür. “Tempo, saptanmış bir ölçü içinde aynı uzunlukta olan vuruşlardaki hızlılık ya da yavaşlıktır. Ritm, hareket ve ses öğelerinin birbirleriyle olan niceliksel ilişkisidir; sürekliliği ve düzeni gösterir.” Bir işe giderken başka, o işten dönerken başka bir hız – tartım içindeyizdir. Müzik dinleyişimizdeki hız-tartım, siren sesi işittiğimiz andakinden çok farklıdır. Sahne üzerindeki hareket de yaşamın gerektirdiği hız-tartım ile yapılmalıdır. Fizyolojik yasalar doğru bir hız-tartımın dikkati artırdığı ve dikkatin çelinmesine engel olduğunu göstermektedir. Hız-tartım aynı zamanda mantık zincirini kurmakta önemli bir rol oynamaktadır (Nutku, 2009: 146-147).

4.9. Coşku Belleği

Coşku belleği kavramı, özelikle Stanislavski’nin ilk dönem stüdyo çalışmalarında üzerinde durduğu bir kavram olup, 1930’lardan itibaren çalışma içerisindeki olgusunu yitirse de büsbütün ortadan kalkmaz. Buna göre, oyuncu rol kişisinin duygusunu yaşantılandırabilmek ya da bunu inandırıcı kılmak için, kendi öz geçmişinden, tanık olduğu olaylardan ya da herhangi bir sanat eserinden aldığı izlenimlerden faydalanabilir. Bu anımsanan duygu, onun ruh haline rolün talep ettiği doğrultuda kışkırtır ve öte yandan, oyuncuda yaratacağı gerçeklik duygusu organize ve sanatsal hale getirilebilir. Çünkü, Stanislavski’ye göre, geçmişte yaşanan duygu, zamanın etkisiyle değişmiş bir şiirsel form kazanmıştır. Üstelik coşku belleği de beden ya da beş duyu gibi alıştırmayla eğitilebilir ya da oyuncunun bu konudaki duyarlılığı artırılabilir (Karaboğa, 2011: 63-64).

Coşku belleğinin durumu duyu organları ve algılarla da ilintilidir. Burada devreye “bakmak ve görmek”, “duymak ve dinlemek”, “değmek ve dokunmak” gibi duyu-algısal durumlar girer. Oyuncunun baktığı şeyi algılamış olması onun artık bilinçli bir şekilde görmesini sağlar. Duyulardaki algılar oyuncunun sahne üzerinde işine yarayacak asıl araçlardır.

Sonuç

Oyunculuğa bilimsel bir nitelik kazandıran Stanislavski, Sistem’i tüm dünyaya hediye etmiş ve yine de herkesin kendi sistemini yaratması gerektiğini söylemiştir. Zaten sistemin amacı da bir anlamda budur.

Kendi tiyatro yaşantısındaki verileri; kazanımları ve hataları sistemin yaratılmasında temel etkendir. Bununla birlikte çalıştığı önemli insanlar, öykündüğü ustalar ve dönemin bilimsel buluşları sistemin gelişmesine ve bir biçim kazanmasına hizmet etmiştir.

Stanislavski Sistemi bir soyutlama değildir; bir etkinlik ve uygulamadır. Çalışan oyuncular için bir çalışma metodudur. O bir sistemdir, çünkü tutarlı, mantıklı ve sistematiktir. Sistemin bütünüyle zihinsel yolla, temel fikirlerinin objektif bir biçimde kavranmasıyla sonuç getireceğini uman herhangi biri hayal kırıklığına uğrar. Sistem teorik bir yapı değildir; o bir süreçtir (Benedetti, 2012: 11). Dolayısıyla, sistem temel alınsa bile her oyuncu kendi yöntemini oluşturabilmelidir.

Stanislavski’nin ortaya koyduğu temel sistemi bilmek ve sonrasında bu temelin üstüne inşa edilen yöntemleri takip etmek oyuncunun kendi yöntemini yaratmasında yarar sağlayacaktır. Bu araştırmaya kaynak sağlayacak kitaplar şunlardır:

–   Bir Aktör Hazırlanıyor / Stanislavski
–   Bir Karakter Yaratmak / Stanislavski
–   Bir Rol Yaratmak / Stanislavski
–   Sanat Yaşamım / Stanislavski
–   Oyunculuğun Yolculuğu / Selda Ergün vd.
–   Oyunculukta Stanislavski Sistemi / Rose Whyman
–   Stanislavski Sistemi ve Metot Oyunculuğu / N. Uğur Özüaydın
–   Stanislavski: Bir Giriş / Jean Benedetti
–   Stanislavski Okulunda “Oyunculuk Eğitimi” / Rüstem Mürseloğlu
–   Oyuncuya / Michael Chekhov
–   Stanislavski Sistemi / Sonia Moore
–   Aktörlük Sanatı / Stella Adler
–   Rol Yapmayın Lütfen / Eric Morris
–   Fütursuz Oyunculuk / Eric Morris
–   Stanislavski Provada / Vasili Toporkov

Kaynaklar

BENEDETTI, Jean; (2012), “Stanislavski: Bir Giriş”, Habitus Yayıncılık, İstanbul
BROCKETT, G. Oscar ve HILDY, Franklin J.; (2016), “Tiyatro Tarihi”, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul
CARTER, David; (2011), “Oyunculuk Sanatı …ve Bu Sanatta Ustalaşmak”, Kalkedon Yayınları, İstanbul
ERGÜN, Selda vd.; (2015), “Oyunculuğun Yolculuğu”, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul
KARABOĞA, Kerem; (2010), “Oyunculuk Sanatında Yöntem ve Paradoks”, Habitus Yayıncılık, İstanbul
MAMET, David; (2007), “Film Yönetmek Üzerine”, Hil Yayın, İstanbul
MOORE, Sonia; (2009), “Stanislavski Sistemi”, Bgst Yayınları, İstanbul
NUTKU, Özdemir; (2009), “Troya’nın Tahta Atı”, Şenocak Yarınları, İzmir
STANİSLAVSKİ, Konstantin S.; (1992), “Bir Aktör Hazırlanıyor”, MEB Yayınları, İstanbul
STANİSLAVSKİ, Konstantin S.; (1992), “Sanat Yaşamım”, Can Yayınları, İstanbul
WHYMAN, Rose; (2012), “Oyunculukta Stanislavski Sistemi”, Dost Kitabevi, Ankara

                                                                                                                                                                                                                            ​                 09.03.2017
 
Not: Bu yazı ilk kez Önsöz Dergisi’nin 35. sayısında yayımlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s